چندمنظوره‌های محبوب

مریم کمالی

info@newholidays.ir

پردیس‌های سینمایی کم کم جای سینماهای قدیمی را می‌گیرند

بیش از یک دهه بعد از تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در آنها می‌توان از شیرمرغ تا جان آدمیزاد را پیدا کرد،‌ سینماهای چندسالنه هم به‌وجود آمدند. البته قبلا برخی سینماها مثل سینما مرکزی دوسالن داشتند، اما سینماهای جدید که «پردیس» نام گرفتند بیش از پنج سالن را در خود جا دادند. تاسیس پردیس‌های سینمایی رفتن مردم به سینماها را کمی راحت‌تر کرد. دیگر لازم نبود برای دیدن فیلمی که در سینماهای اطراف نمایش داده نمی‌شود راه درازی طی کرد. پردیس‌های سینمایی با قابلیت چندسالنه بودن این امکان را دارند که تقریبا بیشتر فیلم‌های در حال اکران را نمایش بدهند. این پردیس‌ها جز سالن سینما امکانات دیگری هم دارند و چندمنظوره هستند. بنابراین اقبال به آنها بیشتر است. اما وجود پردیس‌ها همه حسن نیست. یکی از معایبش ضعیف کردن سینماهای بخش خصوصی است که صاحبان حقیقی دارند.

   برای زندگی راحت‌تر
پردیس‌های سینمایی توسط شهرداری تهران ساخته شده‌اند و برخی از آنها در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته‌اند و برخی مانند پردیس سینما آزادی چندین سرمایه‌گذار دارند. برخی از این پردیس‌ها مانند پردیس زندگی ساخته نشده‌اند بلکه سینمای قدیمی بازسازی شده و گسترش پیدا کرده و نام پردیس به خود گرفته است. پردیس سینما آزادی به جای سینما آزادی که توسط آتش‌سوزی تخریب شد و سال‌ها جایش خالی بود به وجود آمد.
بافت جغرافیایی تهران در طول این سه دهه باعث شد تا سالن‌هایی که در دهه‌های 40 و 50 مهم‌ترین مکان‌های تفریحی مردم بودند، دیگر نتوانند پاسخگوی نیاز مخاطبان باشند. اغلب سالن‌های قدیمی تهران به‌تدریج مخاطبان خود را از دست دادند. مردم رفتن به سینماهای مدرن‌تر که امکانات بیشتری دارد را ترجیح می‌دهند. بیش از 40 درصد فروش فیلم‌ها در تهران به پردیس‌های آزادی، ملت، زندگی، تماشا و رازی اختصاص دارد که توسط شهرداری ساخته شده‌اند.
پردیس‌های سینمایی و مولتی‌پلکس‌ها خدمات دیگری هم ارائه می‌دهند که در جذب مخاطب تأثیرگذار است؛ مانند کافی‌شاپ، گالری و دیگر فضاهایی که مخاطب جز تماشای فیلم، اوقات خود را در آنجا می‌گذراند.تعدد فیلم‌های روی پرده در پردیس‌های سینمایی تنوعی را درپی دارد که در جذب مخاطب بیشتر مؤثر است.

   دارند همه شهر را می‌گیرند
کم‌کم پردیس‌ها آنقدر زیاد می‌شوند که جای سالن‌های سینما را می‌گیرند. آخرین پردیس سینمایی که در تهران متولد شد پردیس قلهک است. پردیس سینمایی قلهک شامل رستوران، کافی‌شاپ، کتابخانه، سالن سینما، مجموعه ورزشی و پارکینگ به تازگی اکران شده و مثل سینما تک موزه‌ هنرهای معاصر فیلم‌های خاصی برای اعضای خود نمایش می‌دهد. تب جایگزینی پردیس به جای سینما تهران را دربر گرفته. سینما آفریقا قصد دارد با تخریب و گسترش مجموعه خود تبدیل به پردیس شود. این طرح یک سال هزار نفری و 3 سالن 15 الی 200 نفری در سینما آفریقا ساخته می‌شود و قرار است 50 درصد هزینه ساخت توسط موسسه سینماشهر تامین شود. پردیس‌های گمنام دیگری هم در مناطق مختلف تهران فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال پردیس سمرقند در جنت‌آباد و پردیس راگا در شهرری و پردیس جوانه در خیابان نواب از جمله این مراکز هستند. پردیس سینمایی تماشا پردیس دیگری است که در منطقه ۱۸ تهران (ابتدای بلوار مداین و به فاصله چند ده متر از میدان معلم)، مجهز به سه سالن پخش فیلم با مجموع گنجایش ۸۰۰ نفر، رستوران، چایخانه و امکانات دیگر است که زمستان ۱۳۸۵ افتتاح شده. معروف‌ترین و محبوب‌ترین پردیس‌های تهران پردیس سینما آزادی و پردیس سینمایی ملت هستند.
   پردیس سینمایی آزادی
روز سوم اردیبهشت ۱۳۴۸، سینما شهر فرنگ با اکران فیلم "مارلیک" افتتاح شد. منظره همیشگی چهار راه شهید بهشتی در آن دوران، صف‌های طویل در مقابل سینمای شهر فرنگ بود. به طوری که در سال ۱۳۷۵ این سینما با فروش ۱۵۰ میلیون تومانی خود، لقب پرفروش‌ترین سینمای ایران را به خود اختصاص داد.
بعد از انقلاب و در سال ۱۳۵۹، سینمای شهر فرنگ تحت پوشش بنیاد مستضعفان، با نام سینما آزادی افتتاح شد. پس از جنگ و بعد از ده سال، سینما به حوزه هنری واگذار شد. سینما آزادی دو بار در سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۶۹ هم دچار آتش‌سوزی خفیف شده بود، اما از آتش‌سوزی فروردین ۱۳۷۶ نتوانست جان سالم به در ببرد.
طبق آنچه در سایت اینترنتی سینما آزادی آمده ساعت ۱۳:۱۵ روز جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۷۶، کانال‌های هواکش سمت راست سالن مشتعل می‌شود. وقتی تماشاچیان مشغول تماشای اولین سانس فیلم کمدی "تعطیلات تابستانی" بودند، آتش به سرعت در میان تجهیزات پلاستیکی می‌پیچد و دود غلیظ آن، منجر به گریز تماشاچیان می‌شود. شیشه‌ها بر اثر حرارت بر سر مردم خرد شده و در کمتر از ۲۰ دقیقه و با وجود تلاش آتش‌نشانان، آتش آنجا را به تلی از خاکستر بدل می‌کند. مأموران موفق می‌شوند سینمای شهر قصه را که در نزدیکی آن قرار داشت از آتش‌سوزی نجات بدهند، ولی چند روز بعد سینمای شهر قصه را هم نیز برای جلوگیری از فروریختن احتمالی دیوارها، تخریب می‌کنند. تا هشت سال پس از آتش‌سوزی ویرانه‌ای در شرق چهارراه عباس آباد و جنوب خیابان وزرا خودنمایی می‌کند.
در سال ۱۳۷۶ حوزه هنری به عنوان مالک سینما آزادی اقدام به برگزاری یک مسابقه معماری جهت تهیه طرح بازسازی این مجموعه کرد و از بین بیش از ۱۶۰ طرح یکی از طرح‌ها پذیرفته شد. سینما آزادی سال 1385 افتتاح شد. حالا پردیس سینما آزادی یکی از شلوغ‌ترین مراکز فرهنگی در تهران است.

   پردیس سینمایی ملت
پردیس سینمایی ملت ابتدای اتوبان نیایش و جنوب غربی پارک ملت واقع شده. این پردیس شامل پنج سالن سینما به همراه فضاهای نمایشگاهی، رستوران و کافی شاپ، فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی و فضاهای اداری و خدماتی است که می‌تواند جمعیتی در حدود 2500 نفر را در خود جای دهد. معماری پردیس در بین سینماها و پردیس‌های دیگر منحصر به فرد است و برخی این نظر را دارند که شکل پروانه است.
فرم سینما کشیده و نامعین است و جوری است که با استفاده از اتصال شیب گردان دو سالن نمایش در امتداد یکدیگر، ایوان سرپوشیده بزرگی ایجاد گردید که دستاورد اصلی پروژه برای شهر و محل گفت وگو و تبادل نظر، اجرای مراسم و رویدادهای متنوع فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.
شرکت توسعه فضاهای فرهنگی اوایل سال 85 شروع به ساخت پردیس سینما گالری ملت کرد و آبان 1387 این پردیس افتتاح شد.