شب روی شیلی

مهدی رجایی

rejaee@newholidays.ir

شیلی کشوری است در آمریکای لاتین، کشوری که افراد زیادی آن را نمی‌شناسند؛ اما دو سال پیش نام شیلی بر سر زبان‌ها افتاد. ۳۳ معدنچی در یک معدن طلا و مس در عمق ۷۰۰ متری زمین محبوس شدند. پس از ۷۰ روز این معدنچیان با کپسولی از زیر آوار معدن نجات یافتند و تقریبا همه شبکه‌های خبری جهان نجات آنها را مستقیما گزارش کردند. همزمان در آن روز هزاران گردشگر در آن مکان حضور داشتند تا مراسم نجات معدنچیان را از نزدیک ببینند.
بعد از آن زمان معدن‌های شیلی یکی از جاذبه‌های توریستی این کشور شده است. اما این فقط معدن‌های این کشور نیست که گردشگران را به خود جلب می‌کند. جزیره اسرارآمیز استر، یکی از مرموز‌ترین مکان‌های دیدنی جهان نامگذاری شده است و بانجی جامپینگ در دهانه آتشفشانی در این کشور هم گردشگران هیجان‌طلب را به خود دعوت می‌کند.
شیلی یک کشور طویل و باریک، در ساحل غربی آمریکای جنوبی است که از صحرای آتاگاما، تا بیابان‌های یخزده «تیرادل فوگو» گسترده شده است. به استثنای حاشیه ساحلی کم ارتفاع، سلسله کوه‌های آند همه کشور شیلی را پوشانده است. شیلی بزرگ‌ترین ذخایر مس در جهان را داشته و اقتصاد کشور بر پایه صادرات مس، آهن و زغال سنگ و نیترات قرار گرفته است.
این کشور از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی و از شرق با آرژانتین همسایه است. در غرب این کشور اقیانوس آرام قرار دارد.