سفر رایگان برای بازنشستگان

نازیلا مهدیانی

mahdiani@newholidays.ir

تعطیلات نو جزییات سفر بازنشستگان را منتشر می‌کند

اخیرا بر اساس سیاست‌های سازمان بازنشستگی و تامین اجتماعی تسهیلات سفر ارزان قیمت به بازنشستگان کشور ارائه می‌شود به طوری که نه تنها بازنشستگان تامین اجتماعی بلکه بازنشستگان کشوری می‌توانند در طول دوره بازنشستگی خود ۲ بار از تسهیلات سفر رایگان یا‌‌‌ همان سفرهای یارانه‌ای استفاده کنند و سازمان بازنشستگی کشوری به هر سفر یارانه‌ای ۱۵۰ هزار تومان اختصاص داده است. سازمان بازنشستگی علاوه بر سفرهای‌های یارانه‌ای طی قراردادی با دو آژانس "پرشین گلف" و "شرکت سرمایه‌گذاری مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی" برای بازنشستگان سفرهای ارزان قیمت و یا با تخفیفات ویژه برگزار می‌کند که جزییات آنها در گزارش آمده است.

   ۱۵ میلیارد تومان برای سفر بازنشستگان
به گفته حمیدرضا جباری امیری- مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی- سالانه به طور میانگین حدود ۱۰۰ هزار نفر در کشور بازنشسته می‌شوند و سازمان بازنشستگی کشوری ۱۵ میلیارد تومان برای سفر این افراد در نظر گرفته است که نیمی از این بودجه برای برگزاری سفرهای یارانه‌ای و ارزان قیمت به شرکت سرمایه‌گذاری مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی و نیمی از آن به آژانس پرشین گلف تعلق می‌گیرد. البته برای کانون بازنشستگی تامین اجتماعی هم بودجه‌ای در نظر گرفته شده که احتمال استفاده کانون بازنشستگان تامین اجتماعی از واحدهای اقامتی مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی برای سفر‌ها زیاد است.

   شرط و شروط سفرهای یارانه‌ای
همانطور که گفته شد، تمام بازنشستگان کشور می‌توانند در طول دوره بازنشستگی خود ۲ بار از تسهیلات سفر یارانه‌ای استفاده کنند که استفاده از این سفرهای رایگان شرایط و مقرراتی دارد. بازنشستگان برای استفاده از سفرهای یارانه‌ای هم می‌توانند به آژانس "پرشین گلف" و نمایندگی‌های آن و هم به شرکت مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی مراجعه کنند، در آژانس "پرشین گلف" بازنشسته می‌تواند از تمام تور‌ها استفاده کند که ۱۵۰ هزار تومان از قیمت تور را تخفیف می‌گیرد. جباری امیری درباره نحوه استفاده از تسهیلات سفر یارانه‌ای در گفت‌و‌گو با تعطیلات نو تاکید کرد: هر بازنشسته تنها ۲ بار می‌تواند از سفر رایگان استفاده کند و تنها می‌تواند یکی از بستگان درجه اول اعم از مادر، پدر، همسر یا فرزندان خود را به همراه داشته باشد که یارانه سفر به این افراد هم تعلق می‌گیرد. وی ادامه داد: برای هر سفر رایگان ۱۵۰ هزار تومان از طرف سازمان بازنشستگی کشوری هزینه می‌شود که اگر هزینه سفر بیش از این مبلغ شد، بازنشسته باید مابه‌التفاوت آن را بپردازد. که این مساله در مورد همراه وی هم صدق می‌کند. معمولا این مابه‌التفاوت بیش از ۲۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا به حال از مرز ۸۰ هزار تومان هم عبور نکرده که هزینه سفر هم به عواملی چون نوع وسیله نقلیه، مدت سفر و مقصد سفر بستگی دارد. مدیر عامل شرکت مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی با بیان اینکه هر بازنشسته در سال تنها می‌تواند یکبار از تسهیلات سفر یارانه‌ای استفاده کند، گفت: در بازه زمانی یکساله بازنسشتگان نمی‌توانند دو بار از تسهیلات سفر یارانه‌ای استفاده کنند. همچنین در این سفر‌ها حضور فرد بازنشسته الزامی است و همراه نمی‌تواند بدون بازنشسته از این نوع سفر استفاده کند. جباری امیری افزود: در صورتی که بازنشسته تنها سفر کند، سهمیه همراه وی تا آخر‌‌‌ همان سال باقی می‌ماند و شرایط استفاده همراه وی از تور بعدی به این صورت است که بازنشسته باید در تور شرکت کند و نرخ آزاد را بپردازد و همراه وی می‌تواند از یارانه سفر استفاده کند. از آنجایی که شرکت کلیه هزینه‌های تور شامل بلیت وسیله نقلیه، هتل و پذیرایی را قبل از اجرای تور پرداخت کرده است، اگر مسافر به هر دلیلی و بدون اطلاع قبلی در تور شرکت نکند کلیه هزینه‌های مزبور از مسافر دریافت می‌شود اما یارانه سفرش باقی می‌ماند.

   شرایط انصراف از تورهای سفر یارنه‌ای
انصراف از تور تا ۵ روز از حرکت ۱۰ درصد، تا ۴ روز قبل از حرکت ۱۵ درصد، تا ۳ روز قبل از حرکت ۲۵ درصد، تا ۲ روز قبل از حرکت ۳۵ درصد، تا یک روز قبل از حرکت ۵۰ درصد و در روز حرکت ۱۰۰ درصد جریمه در بر خواهد داشت و همچنین در صورت ابطال تور روی هواپیمای چار‌تر، هزینه بلیت غیر قابل استرداد است.

   جشنواره تورهای ارزان قیمت
شرکت سرمایه‌گذاری مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی علاوه بر برگزاری سفرهای یارانه‌ای، تورهای ایرانگردی به اقصا نقاط کشورمان در قالب جشنواره سفرهای ارزان قیمت برگزار می‌کند که این تور‌ها برای قشر بازنشسته و خانواده ایشان برگزار می‌شود و مقاصد آن هم تنها به ۲۳ استان کشور که مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی دارند، است.
جباری امیری درباره جشنواره تورهای ارزان قیمت گفت: جشنواره سفرهای بهاری و تابستانی از ۱۵ فروردین شروع و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. مقاصد تورهای سفرهای ارزان قیمت به شهرهای دارای مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی است که در حال حاضر ۶۴ مرکز در ۲۳ استان کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: سفرهای ارزان قیمت در قالب سفرهای گروهی و سفرهای انفرادی برگزار می‌شود که برای انجام این تور‌ها به هر نمایندگی این شرکت در استان مختلف سهمیه‌ای در نظر گرفته می‌شود، برای مثال سهمیه‌ای که برای تهران در نظر گرفته شده است ۲۴ هزار نفر در سال است و اولویت با افرادی است که تا کنون به سفر نرفته‌اند یا در آن سال از تسهیلات سفرهای ارزان قیمت استفاده نکرده باشند.
جباری امیری با اشاره به بازنشستگانی که قصد انجام سفرهای انفرادی را دارند، گفت: افراد بازنشسته می‌توانند به همراه بستگان درجه اول خود به صورت انفرادی از امتیازات جشنواره سفرهای ارزان قیمت در فصول مختلف سال استفاده کنند اما توصیه می‌شود افراد متقاضی برای سفرهای انفرادی از طریق سایت شرکت مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی برای رزرو اتاق اقدام کنند، چون ممکن است در صورت مراجعه حضوری در ایام پیک سفر، ضریب اشغال هتل‌ها بالا باشد و نتوانند اتاق مورد نظر خود را کرایه کنند.
بازنشستگان اگر دسترسی به اینترنت ندارند می‌توانند با مراجعه به نمایندگی‌های شرکت مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی شهرستان یا استان خود برای رزرو اتاق اقدام کنند.

   سفر کارت و ارایه تخفیفات ویژه
چند سالی است که سفر کارت ملی بین بازنشستگان و کارمندان دولتی توزیع شده اما این کارت تاکنون از سوی هیچ سازمانی شارژ نشده است که پس از گذشت دو سال شرکت سرمایه‌گذاری مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی برای استفاده و کاربردی کردن آن، شرط شارژ را برداشت.
جباری امیری با بیان اینکه دارندگان سفر کارت ملی می‌توانند از تخفیفات این کارت استفاده کنند، گفت: دارندگان سفر کارت ملی در مراجعه به ۶۴ مرکز مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی هیچ نیازی به استفاده از این کارت برای بهره‌مندی از تخفیفات آن ندارند و تنها با نشان دادن این کارت، تخفیفات ویژه شاملشان می‌شود.
وی ادامه داد: بازنشسته‌ها اگر حتی هیچ مدرکی که نشان دهد بازنشسته هستند همراه خود نداشته باشند و تنها بگویند که بازنشسته هستند می‌توانند از تخفیفات ۴۰ درصدی برای اقامت و ۲۰ درصدی برای پذیرایی استفاده کنند.

توصیه‌های سفر به بازنشستگان
زمان بازنشستگی سن میانسالی است و معمولا سن بازنشستگی بین سنین ۵۰ تا ۶۰ سالگی است. از آنجایی که هر چه سن بالا‌تر می‌رود احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف افزایش می‌یابد، در این سن سفر باید با احتیاط بیشتری انجام شود و این قشر مسافران نباید رعایت چند نکته را فراموش کنند. مخاطب این مطلب افراد بازنشسته هستند و موارد و نکات مورد نظر در خطاب به این افراد نوشته شده است.
اگر افراد دچار بیماری خاصی هستید، توصیه می‌شود حتما قبل از سفر به پزشک خود یا پزشک متخصص مراجعه کنید و پزشک را از موضوع سفر مطلع سازید و مشاوره‌های وی را بپذیرید. باید توجه داشته باشید اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید باید مطمئن شوید که دارو را به حد نیاز و تا پایان سفر به همراه خود آورده‌اید. همچنین نسخه داروی خود را به همراه داشته باشید تا در صورت تمام شدن دارو، بتوانید آن را تجدید کنید. جعبه کمک‌های اولیه هم از اقلام ضروری است که در طول مدت سفر باید به همراه اعضای تور باشد.
پرهیز غذایی نکته بسیار مهمی در طول زمان سفر است. سفر با خوراکی‌های متنوع جذاب‌تر می‌شود اما یادتان باشد ناپرهیزی برای کسانی که بیماری خاصی دارند، عواقب خطرناکی به همراه دارد و ممکن است با یک وعده غذایی لذت سفری به یاد ماندنی را از دست بدهید.
میزان فعالیت‌تان باید متناسب با شرایط جوی آن منطقه باشد، بهتر است در مناطق گرمسیری در ساعات اوج گرما فعالیت جسمی و حرکتی زیادی نداشته باشید و توصیه می‌شود حتما آب معدنی همراه خود داشته باشید. افرادی که مشکلات حرکتی دارند، نباید بیش از حد، پیاده‌روی کنند یا مسیرهای مرتفع را بپیمایند. کفش مناسب بپوشید چرا که در سفر پا‌هایتان مدت زمان بیشتری در کفش خواهد بود، اگر کفش نامناسبی داشته باشید علاوه بر پا، کمرتان هم آسیب می‌بیند.
از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید چراکه از ابتلا به التهاب و آسیب‌های پوستی جلوگیری می‌کنند. از ساعت خواب خود غافل نشوید و مانند روزهای گذشته راس ساعات منظم بخوابید. لباس مناسب و کافی همراه خود داشته باشید، بعضی از مناطق در برخی از فصول آب و هوای متغیر دارند. حواستان به همسفران خود باشد و از گروه جدا نشوید. امکان جا ماندن از وسیله نقلیه یا از همسفران خود در مکان‌های شلوغ بسیار است بنابراین با گروه هماهنگ باشید. به توضیحات راهنمای سفر گوش کنید و در کار و برنامه‌ریزی‌های وی دخالت نکنید. در صورت جدا شدن از گروه خود، حتما راهنمای سفر را مطلع سازید.