شهر شیرینی

مریم مهری

از کدام قنادی چه شیرینی‌ای بخریم

محبوب‌ترین مغازه‌ها‌ در یک شهر قنادی‌ها هستند. در هر خیابان و کوچه‌ای که قنادی و کارگاه شیرینی‌پزی واقع شده باشد بوی خوش شیرینی‌هایش در فضای اطراف می‌پیچد و به قولی تا چند خیابان‌ آن‌طرف‌تر می‌رود. قبل از اینکه به قنادی برسید از بوی شیرینی‌هایی که پخته می‌شود می‌فهمید که نزدیک هستید. هر کسی اهل شیرینی خوردن باشد بعید است از قنادی ثابتی خرید نکند. هر قنادی‌ای مشتریان ثابت خود را که سال‌های سال‌ است شیرینی‌های خود را از آنجا تهیه می‌کنند دارد. هر قنادی هم ممکن است به پخت یک شیرینی خاص معروف باشد. آدم‌ها برای خوردن شیرینی باکیفیت و خوشمزه ممکن است از این سر شهر بکوبند به آن سر شهر بروند یا حتی سفرهای بین شهری انجام دهند. شناخت قنادی‌های خوب در یک شهر نشان می‌دهد شما آن شهر را چقدر به خوبی می‌شناسید و چه زندگی پویایی در آن دارید. راز موفقیت قنادی‌های معروف نه تبلیغات وسیع آنها که کیفیت آنها و تبلیغ دهان به دهانی است که مشتریان طی سال‌های مختلف انجام داده‌اند. مردم معمولا به قنادی‌هایی که قدمت بیشتری دارند اعتماد بیشتری می‌کنند.

     کافه‌ قنادی‌ها
از تاریخچه قنادی در ایران اطلاع دقیقی در دست نیست و جست‌وجوی ما برای یافتن اولین و قدیمی‌ترین قنادی در تهران به نتیجه قطعی نرسید. اما گویا در تهران پیش از اینکه قنادی‌ها معروف و باب شوند این کافه‌قنادی‌ها بودند که جای خود را در دل شهروندان باز کردند. کافه‌های اولیه در تهران رفته‌رفته کمی برای شیرینی‌ها هم جا باز کردند و نام خود را به کافه قنادی تغییر دادند. مشتریان کافه‌ها ممكن بود ساعت‌ها بمانند و فقط یك چای خورده باشند. در نتیجه كافه‌ها، برای ورشكست نشدن، بخش شیرینی فروشی هم به مغازه خود اضافه كردند و از طرفی، بیشتر قنادی‌ها هم یك قسمت را به كافه اختصاص دادند.
با سودآور شدن كار و كسب، قنادی‌ها در تهیه شیرینی و عرضه خدمات بهتر با هم رقابت سختی داشتند و سعی می‌كردند با عرضه محصولات بهتر، برای خود مشتریان دائمی دست و پا كنند. به خصوص كه در بیشتر موارد، افراد این جمع با خریدن یكی دو جعبه شیرینی قنادی را ترك می‌كردند.
از بین قنادی‌های معروف آن زمان می‌توانیم به قنادی نادر در خیابان نادرشاه، هانس در خیابان آبان جنوبی، قنادی پر با باقلواهای معروفش، قنادی فرانسه سر خیابان وصال كه هنوز هم قهوه‌اش پرملاط است، كافه قنادی ری در لاله‌زار نو، كافه قنادی نوشین و كافه فیروز اشاره كنیم.
بیشتر قنادی‌های تهران انواع شیرینی‌های ایرانی از جمله باقلوا، قطاب، كیك یزدی، نان گردویی و مانند اینها را عرضه می‌كردند و با ورود شیرینی دانماركی و كیك خامه‌ای و امثال آن، شكل شیرینی فروشی‌ها تغییر كرد. نان خامه‌ای به یكی از پر طرفدارترین شیرینی‌ها تبدیل شد و بازار انواع كیك تولد و عروسی رونق گرفت.
اما بعد از انقلاب و با شروع جنگ، با كم شدن مواد غذایی و جیره‌بندی، كار شیرینی فروش‌ها رو به كسادی می‌رفت. شیر و كره و خامه در دسترس نبود و قنادان ماهر به تهیه انواع شیرینی خشك و بیسكوییت پرداختند.

     قنادی لرد، تارت آلبالو
اما حالا قنادی‌ها و محصولاتش همچنان محبوب هستند و در ارائه کیفیت بهتر با هم رقابت می‌کنند. یکی از قنادی‌های قدیمی همچنان که گفته شد قنادی لرد در ابتدای خیابان ویلاست. این قنادی از سال 1344 دایر است و مشتریان پروپاقرص و شیرینی‌های متنوع و خوبی دارد. هروقت که به کافه قنادی لرد سر بزنید آنجا را خالی از مشتری نمی‌بینید. تارت‌های قنادی لرد از محبوب‌ترین شیرینی‌های این قنادی هستند و علاوه بر این نان‌ خامه‌ای‌های خوشمزه‌ای هم می‌توانید از آنجا تهیه کنید. قنادی لرد صاحب کافه‌ای در طبقه دومش است که قهوه ترک خوب و مرغوبی برای مشتریان تهیه می‌کنند. می‌توانید شیرینی‌ای را که مایل به خوردنش هستید به هر تعداد انتخاب کنید و در کافه با قهوه‌تان نوش جان کنید.

     قنادی ناتالی، پای شاتوت
قنادی ناتالی در خیابان سهروردی شمالی از دیگر قنادی‌های قدیمی و معروف تهران است. ناتالی را باید جزو شیرینی ‌فروشی‌هایی به حساب آورد كه قیمت متوسط دارد. البته شیرینی گران ندارد، اما در كل قیمت‌ها متوسط است و خرید از آن برای همه امكان‌پذیر.
یكی از امتیازهای ناتالی، تنوع شیرینی‌هایش است. در ناتالی همیشه با شیرینی‌های جدیدی روبه رو می‌شوید و برای هر سلیقه‌ای شیرینی خشک و تر موجود است.
قنادی ناتالی از سال ۱۳۴۰ در تهران مشغول است و همیشه با محصولات خوب و ظاهر به روز محبوبیت خودش را حفظ کرده. طبقه دوم این قنادی کافی شاپ دارد و برای میل کردن شیرینی همراه قهوه یا چای می‌توانید پشت میزهای کافه بنشینید. از محصولات خوب ناتالی پای شاتوت است که حتی وسط زمستان هم با شاتوت‌های تر و تازه موجود است. انواع مافین و پای و دونات و کیک شکلاتی خوش طعمی دارد.

     قنادی بی بی و پوپک، باقلوای ویژه
در حدود سال 60-59 بود كه یك قنادی به نام «شیرینی سرا» در یكی از كوچه های فرعی یوسف آباد باز شد. این قنادی در طبقه اول یك ساختمان دو طبقه شمالی واقع شده بود و باید برای ورود به آن از یك حیاط می‌گذشتی. با توجه به اوضاع اقتصادی و كمبود مواد اولیه، ویترین‌های این قنادی آن چنان پر و پیمان نبودند و بنا به مقتضای روز شیرینی آماده می‌كردند؛ اما محصول كارشان بی‌نظیر بود و حتی در سال‌های فراوانی قبل و بعد از آن هم نظیر شیرینی‌های شیرینی سرا را بسیار كم دیده‌ایم. كیك‌های شكلاتی با آلبالو، كیك ناپلئونی، تارت توت فرنگی و شیرینی‌های خشك دورنگی كه حالا قنادی بی بی به آن میبالد، بعضی از محصولات شیرینی سرا بودند. اما بعدها قنادی بی‌بی تبدیل به مشهورترین قنادی یوسف‌آباد و یکی از مشهورترین قنادی‌های تهران شد. هرکجای تهران که باشید به شما سفارش می‌کنند کیک تولدتان را از بی‌بی تهیه کنید.
قیمت‌ها از 4 هزار تومان آغاز می‌شود. اما گران‌ترین شیرینی قنادی بی‌بی باقلوای ویژه است كه كیلویی 9 هزار تومان به فروش می‌رسد. در مورد بی‌بی نكته جالبی كه دهان به دهان می‌چرخد، حفظ كیفیت انواع شیرینی‌های‌تر و كیك‌هاست. در حالی كه بی‌بی در ابتدا فقط شیرینی‌های خشك مشهوری داشت. مشهورترین جنسی كه در شیرینی بی‌بی‌پیدا می‌كنید، كیك شكلاتی این شیرینی‌فروشی است كه در تمام تهران معروف است. این قنادی در یوسف آباد، میدان کلانتری، خیابان مهرام، نبش سی ام واقع شده است.
قنادی پوپک در یوسف‌آباد قنادی خوب دیگری است که در کیفیت با بی‌بی رقابت می‌کند. پوپک بالاتر از سینما گلریز است و غیر از شیرینی و کیک‌های خوبش در زمینه نان‌های مخصوص صبحانه هم فعالیت دارد.

     شیرینی دانمارکی، پیراشکی گوشت
باز شدن اولین شیرینی فروشی دانماركی در خیابان ویلا، اتفاق مهمی برای شیرینی‌خوران حرفه‌ای بود. این قنادی هنوز هم با کیفیت خوبی شیرینی دانماركی را عرضه می‌کند و اگر صبح حدود ساعت ده آنجا باشید، می‌توانید آنرا داغ داغ بخرید.
دانماركی، شاید ارزان‌ترین شیرینی‌فروشی در بین قنادی‌های خوب تهران است. گران‌ترین شیرینی كه در دانماركی خیابان ویلا فروخته می‌شود، شیرینی پیراشكی گوشت كیلویی حدود 9 هزار تومان است.
«دانماركی شكری» محصول ویژه این قنادی است. كافی است عصرها ساعت 4 سری به این شیرینی‌فروشی بزنید تا صفی كه برای خرید شیرینی شكری و داغ تازه از تنور درآمده را ببینید.
از دیگر قنادی‌هایی که شیرینی دانمارکی‌اش معروف است قنادی گاندی در ابتدای خیابان گاندی داخل پاساژ است که در سال 1358 تاسیس شده و مشتری‌های ثابتی دارد و بنابراین اگر دیر به قنادی برسید ممکن است با ویترین خالی از شیرینی مواجه شوید. چون شیرینی‌ها بلافاصله تمام می‌شود.

     قنادی هانس، کیک توت‌فرنگی
هانس یکی دیگر از قنادی‌هایی است که حتما اسمش به گوشتان خورده است؛ اما از دیده‌ها پنهان است.
ممکن است بدون آدرس دقیق برای پیدا کردن هانس راهی خیابان آبان واقع در کریم‌خان شوید و هانس را نیابید. چون هانس واقع در کوچه‌ای است و برای رسیدن آن باید از حیاطی بگذرید.
این قنادی سال 1342 راه افتاده و بیشتر از 50 سال سابقه دارد و متاسفانه ساعت کارش محدود است. یعنی اگر بعد از ساعت شش برسید با در بسته مواجه خواهید شد.
این قنادی شیرینی‌های کره‌ای خوشمزه‌ای دارد و اگر خواهان کیک هستید باید از چند روز قبل پخت آن را سفارش بدهید.
معروف‌ترین کیک این قنادی کیک توت فرنگی‌اش است که طرفداران بسیاری دارد. هرچه از ساعت کار این قنادی در طول روز می‌گذرد از تنوع شیرینی‌های آن کاسته می‌شود چون هر روز به صورت محدود شیرینی تهیه می‌کنند. اگر ساعت پنج به هانس برسید فقط شانس خریدن شیرینی کره‌ای و شاید دوسه نوع شیرینی دیگر برایتان بماند.

     قنادی اوریانت، گاتا
گاتا که یک جور نان یا شیرینی ارمنی است و همچنین پای سیب را از قنادی اوریانت بخرید. این قنادی هم یکی از قدیمی‌ترین قنادی‌های تهران است که در دروازه دولت ابتدای خیابان مفتح واقع شده است. علاوه بر این شیرینی‌های خشک و نان خامه‌ای این قنادی هم کیفیت ویژه‌ای دارد. علاوه بر اوریانت قنادی لرد هم گاتاهای خوبی دارد.

     قنادی فرانسه، کیک پنیر
قنادی فرانسه از سال 1344 تاسیس شده. این کافه قنادی از قدیمی‌ترین و نوستالژیک‌ترین نقاط تهران، بویژه برای جوانان قدیم و دانشجویان ادوار مختلف دانشگاه تهران و مشتریان کتابفروشی‌های راسته انقلاب است. در روزهای سرد پاییز و زمستان می‌توانید یک لیوان شیرکاکائوی داغ در این کافه قنادی بنوشید و انواع شیرینی تر مثل لطیفه و نان خامه‌ای و ناپلئونی آن را امتحان کنید، اما پیشنهاد ویژه ما کیک پنیر است. شیرینی کشمشی و پاپیونی این قنادی هم معروف است. قنادی فرانسه تقاطع خیابان انقلاب و ابوریحان قرار گرفته است.

     شیرینی نوبل، پیراشکی
قنادی نوبل در خیابان میرزای شیرازی یکی دیگر از قنادی‌های محبوب تهران است که گاتاهای ویژه‌ای دارد. علاوه بر این شیرینی‌های ارمنی را مثل نازوک ارمنی و پیروک را می‌توانید آنجا پیدا کنید. اگر سری به این قنادی می‌زنید از پیراشکی گوشت آن غافل نشوید که همیشه تازه و باکیفیت هستند. در همین خیابان میرزای شیرازی کمی بالاتر از نوبل قنادی جمع و جوری به نام طلایی هم هست که موس‌شکلات‌های بسیار خوشمزه‌ای دارد.

     قنادی‌های قدیمی دیگر
بالاتر از بلوار کشاورز در خیابان فلسطین قنادی فرزین یزدی قرار دارد. این قنادی در سال ۱۳۴۵ ، تأسیس شده و شیرینی‌های سنتی آن مانند باقلوا، قطاب و... بسیار معروف است‌. از جمله شیرینی‌های آن به انواع شیرینی‌های تر، خشک‌، کیک و... می‌توان اشاره کرد.
از دیگر قدیمی‌ها قنادی توکلی در تقاطع خیابان ولی‌عصر و فاطمی واقع است‌. این قنادی بیشتر از 40 سال قدمت دارد و شیرینی‌های مخصوص تبریز این قنادی مثل لطیفه تبریز، قرابیه تبریز، باسلق و... همچنین مرباهای خانگی گل‌محمدی تبریز و مربای بالنگ و... مشهور هستند.
قنادی بُن بُن چمن در سی متری نارمک، ایستگاه بیمه قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین قنادی‌های شرق تهران است‌. این قنادی در سال ۱۳۳۴ ، تأسیس شده است‌ و سازنده بهترین نوع کیک، شیرینی‌های ریز فانتزی و دسر است.
قنادی پاکروان یزدی هم پایین‌تر از میدان انقلاب در خیابان کارگر جنوبی واقع شده است که بیش از نیم قرن قدمت دارد. زولبیا، بامیه و کیک یزدی این قنادی دارای شهرت خاصی است که مشتریان بسیاری را به خود جلب کرده.