شرکت‌های خدمات هلی‌کوپتری

به علت کاراکترهای پروازی بی‌رقیب هلی‌کوپترها، این وسیله کاربردهای گسترده‌ای دارد. هلی‌کوپترها بر خلاف هواپیماها از نظر نظامی و غیرنظامی بودن تفاوت زیادی با هم ندارند و خلبان‌ها پس از تحصیل در این رشته می‌توانند هلی‌کوپترهای نظامی و ترابری را به‌پرواز درآوردند و بعد از اتمام مدت تعهدشان به ارتش، جذب بازار کار در شرکت‌های خدمات هلی‌کوپتری شوند.
شرکت‌های خدمات هلی‌کوپتری در کشور خدمات مختلفی ارائه می‌کنند. خدماتی در زمینه‌های امداد و نجات، عمرانی، جابه‌جایی افراد و پرسنل نفت در جنوب کشور از بیشترین فعالیت شرکت‌های خدمات هلی‌کوپتری است.
20 درصد پروازهای هلی‌کوپترهای غیرنظامی شامل پروازهای شرکت توانیرو و برای فعالیت‌های عمرانی و نصب دکل‌ها می‌شود و 10 درصد پروازهای هلی‌کوپترها بر فراز آسمان کشور برای انجام فعالیت‌های امداد و نجات است و 70 درصد این پروازها در جنوب کشور بین سکوهای نفتی و مرکز انجام می‌شود. چرا که برای آذوقه‌رسانی و در مواقع اورژانسی هلی‌کوپتر بهترین و سریع‌ترین وسیله نقلیه برای جابه‌جایی و ترابری افراد است.
هلی کیش، پاسکو، نوید، نفت و ساخه از معروف‌ترین شرکت‌های خدمات هلی‌کوپتری در داخل کشور هستند که از انواع گوناگون هلی‌کوپترهای غیرنظامی و ترابری برای ارائه خدمات استفاده می‌کنند. بیش از 60 درصد هلی‌کوپترهایی که این شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند انواع هلی‌کوپترهای بل است.
قیمت خرید ارزان‌ترین هلی‌کوپترها که همان هلی‌موپترهای آموزشی است بیش از 500 هزار یورو است و اجاره هلی‌کوپتر هر کدام از این شرکت‌ها ساعتی حداقل 3200 یورو است.
هر هلی‌کوپتری را بهر کاری ساختند
هلی‌کوپترها بر اساس نوع ساختارشان، خدمات منحصربه‌فردی ارائه می‌کنند و هر هلی‌کوپتری نمی‌تواند هر کاری را انجام دهد. برای مثال شرکت توانیرو برای خدمات عمرانی باید از هلی‌کوپترهای سنگسن استفاده کند، در حالی که اگر همین هلی‌کوپتر در یکی از سکوهای نفتی فرود آید صدمات غیرقابل‌جبرانی به سکوهای نفتی وارد می‌کند.
شرکت توانیرو برای انجام اقدامات عمرانی، بیشتر از هلی‌کوپترهای17 MA روسی استفاده می‌کند. از هلی‌کوپترهای412 AB بیشتر برای گشت هوایی و انجام ماموریت‌های صدا و سیما استفاده می‌شود.
از هلی‏کوپترهایی به نام آمبولانس‏های هوایی در زمان موقعیت‏های اورژانسی استفاده می‏شود. Sikorsky S-76A هلی‏کوپتری است که برای آمبولانس هوایی استفاده می‏کنند؛ این هلی‏کوپتر توسط شرکت CHC ساخته می‏شود. از بعضی هلی‏کوپترها به نام هلیتک در مواقع آتش‌سوزی‏های عظیم استفاده می‏شود.