تاریخچه تولد هلی‌کوپتر

با شنیدن نام «لئوناردو داوینچی» اولین چیزی که به ذهن می‌رسد تابلوهای نقاشی ارزشمند اوست و شاید بیشتر مردم، داوینچی را یک هنرمند می‌دانند تا یک مخترع، اما داوینچی اولین کسی بود که یک هلی‌کوپتر را طراحی کرد. این مخترع در ۱۵۰۰ سال بعد از میلاد، طرح‌هایی ریخت و نقشه‌هایی را برای یک هلیکوپتر به تصویر کشید ولی هرگز سعی نکرد یکی از این هلیکوپترهایی را که طرحش را ریخته بود، بسازد؛ چون اصلا موتوری که با آن بتوان این هلی‌کوپتر‌ها را به‌پرواز درآورد، وجود نداشت.
مدل کوچکی از یک هلی‌کوپتر که چاینیز تاپ نام داشت در سال ۱۷۸۳ به‌نمایش گذاشته شد که البته هیچ‌کس نمی‌داند از کجا آمده بود و طراح آن چه کسی بود اما ۱۳ سال بعد «سر جورج کیلی» دست به ساختن انواع آزمایشی این چاینیز تاپ‌ها زد و همچنین طرح هلی‌کوپتر بخاری را هم ریخت.  درعرض صد سال بعد تعدادی از مخترعان، طرح‌هایی برای هلی‌کوپتر عرضه کردند که البته بعضی از آنها، درعین جالب بودن، نمی‌توانستند پرواز کنند و هنوز هم، موتوری که سبک و باقدرت باشد ساخته نشده بود. تا اینکه چنین موتورهایی در جنگ جهانی اول، ساخته شد و توانستند هلی‌کوپترهایی بسازند که با یک سرنشین از زمین بلند شود. «ایگور سیکورسکی» در سال ۱۹۰۹ و ۱۹۱۰ دو هلی‌کوپتر ساخت که یکی از آنها توانست وزن خودش را از زمین بلند کند.
۷ سال پس از ساخته شدن اولین هلی‌کوپتر که می‌توانست پرواز کند، دو افسر نیروی هوایی مجارستانی هلی‌کوپتری ساختند که جای بالون‌های اکتشافی را بگیرد. اتفاقا این هلی‌کوپتر پرواز‌های متعددی در ارتفاعات بالا انجام داد ولی هرگز اجازه پرواز آزاد نداشت.
مطالعه برای ساختن هلی‌کوپتر همچنان ادامه داشت ولی هیچ‌کدام از آنهایی که ساخته می‌شدند، هنوز آن چیزی که مخترعان توقع داشتند نبود، تا اینکه در سال ۱۹۳۶، کشور آلمان اعلامیه‌ای منتشر کرد که یک کمپانی آلمانی به نام «فوک ولف» یک نوع هلی‌کوپتری ساخته که یک نمونه موفق است. یک سال بعد این هلی‌کوپتر به‌طور آزمایشی پرواز داده شد. سرعت آن ۷۰ مایل در ساعت بود و می‌توانست تا ارتفاع ۱۱ هزار پایی بالا برود. همچنین در سال ۱۹۴۰، سیکورسکی اولین هلی‌کوپتر محلی خود را به‌نمایش گذاشت که ارتش امریکا از آن استفاده کرد.