سنتی زیبا شوید

سفیداب، ارزان‌ترین ماده برای بهداشت و زیبایی پوست

رسیدن به چهره‌ای زیبا، جذاب و ایده‌آل یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای انسان‌ و به‌ویژه خانم‌ها است. داشتن پوستی صاف، درخشان و بدون لک یکی از اصول زیبایی‌‌شناختی چهره است و سالانه میلیاردها ریال پول، صرف خرید و استفاده از محصولات زیبا و جوان‌سازی پوست می‌شود. سفیداب را می‌توان به عنوان یکی از سنتی‌ترین محصولات زیبایی و آرایشی پوست معرفی کرد. این ماده معجزه‌آسا که از موادی طبیعی و ساده تهیه می‌شود، اثر فوق‌العاده‌ای در پاک‌سازی پوست داشته و بهترین ماده برای رسیدن به پوستی ایده‌آل به‌شمار می‌رود. سفیداب پزی یکی از هنرهای سنتی ایرانی و از اصلی‌ترین سوغات برخی شهرهای ایران است.

با جادوی سفیداب آشنا شویم
سفیداب را روشور هم می‌نامند. مادربزرگ‌‌های ما به صورت تجربی به فایده‌های سفیداب پی برده بودند. از این‌رو هنگام رفتن به حمام هیچ گاه همراه بردن آن را فراموش نمی‌کردند و این ماده جادویی همواره جای ثابتی در بقچه حمام آن‌ها داشت. امروزی‌ها را اما چندان با سفیداب کاری نیست. جوان‌های قرن 21 به جای سفیداب، انواع گوناگون صابون‌های اسکراب پوست و محصولات پلینگ را می‌شناسند که قیمت‌های نجومی بسیاری از آن‌ها برق از سر انسان می‌پراند. سفیداب را می‌توان به عنوان یک لایه‌بردار و تقویت‌کننده سنتی پوست نامید.
سفیداب یا همان روشور ترکیبی از سه ماده ساده است. مخلوطی از خاک مِل ( بر وزن دل)، نخاع گوسفند یا گاو و مقداری چربی حیوانی یا همان دنبه همه آن چیزی است که در این ماده به‌کار رفته است.

سفیداب‌های مهربان
لایه‌برداری از پوست موثرترین روش برای از بین بردن جای جوش، لکه‌ها، جوش‌های سرسیاه و ایجاد حس طراوت و جوانی برای پوست است. حذف لایه‌های شاخی شده و سلول‌های مرده پوست Exfoliation، سبب از بین رفتن باکتری‌های مضر و کاهش قطر منافذ پوست می‌شود و به زیبایی و افزایش سلامت آن کمک می کند. لایه‌برداری به دو صورت مکانیکی و شیمیایی انجام می‌شود و تجربه نشان داده است که لایه‌برداری مکانیکی سریع‌تر و کارآمدتر است و نتیجه مطلوب‌تری به دنبال خواهد داشت.
استفاده از سفیداب و یک کیسه پشمی همان لایه‌برداری پوست به روش مکانیکی، اما سنتی است. شاید فکر کنید استفاده از سفیداب موضوعی منسوخ شده و متعلق به گذشته‌های تاریخی است؛ اما اگر بدانید همچنان بسیاری از پزشکان متخصص پوست استفاده از این ماده ارزان، مفید و سنتی را به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند، در فکر خود تجدید‌ نظر خواهید کرد. چربی‌های موجود در سفیداب به سلول‌های مرده پوست می‌چسبند و طی فرایند کیسه کشیدن از سطح آن جدا می‌شوند. سفیداب همچنین به لایه‌های درونی پوست نفوذ کرده و بافت‌های چربی اضافه را به سطح پوست می‌آورد. این چربی‌های اضافه سبب ایجاد جوش می‌شوند و سفیداب با خارج کردن آن از منافذ پوست، روکش بدن را در برابر این تهدید مصون نگاه می‌دارند. سفیداب با باز کردن روزنه‌های پوست از چربی‌ها و ناخالصی‌ها، اجازه می‌دهد مقدار بیشتری از اکسیژن به پوست رسیده و تا روکش بدن به اصطلاح نفس بکشد. چربی سفیداب نیز پوست را نرم و ارتجاعی کرده و از خشکی و چروک شدن آن جلوگیری می‌کند. سفیداب برخلاف دیگر محصولات لایه‌بردار پوست اسید ندارد و این موضوع مهم سبب می‌شود نه تنها آسیبی به سلول‌های پوستی نرسد، بلکه خود عاملی برای تقویت آن‌ها به‌شمار می‌رود. همه این عوامل سبب می‌شود سطح بدن شفاف‌تر و شاداب‌تر به‌نظر برسد.
اما راز اثرات جادویی سفیداب را می‌توان در اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده آن جست‌وجو کرد. نخاع گاو یا گوسفند که در اصطلاح عامیانه “مغز حرام” نامیده می‌شود، پایه‌ای‌ترین ماده تشکیل‌دهنده سفیداب است. در نخاع، ترکیباتی مانند قندهای فرکتوز، اسیدهای آمینه، پروتئین، اسیدهای چرب، پتاسیم، روی و اسیدسیتریک وجود دارد. اگر بدانید این ترکیبات در انواع لوسیون‌ها، لایه‌بردارهای شیمیایی، تقویت‌کننده‌ها، و محصولات جوان‌کننده پوست نیز وجود دارد به معجزه سفیداب ایمان می‌آورید.

(ادامه در صفحه بعد)