استانداردهای سالن‌های سینما

در طراحی سالن‌های سینما پرده، تصویر و صدا حرف اول را می‌زند. برای داشتن تصویر و صدا و پرده نمایش خوب باید تیمی که طراحی سینما را به عهده می‌گیرد با هماهنگی و رعایت طرحی ازپیش‌تدوین‌شده، استانداردهای لازم را از ابتدا تا انتهای کار لحاظ کنند.
در زیر به برخی از این استانداردها که در سالن‌های پیشرفته سینمای جهان کم‌وبیش وجود دارد اشاره می‌شود.
یک سالن سينمايي خوب باید بازدهي اقتصادي داشته باشد. براي اين مهم سينما بايد در موقعيت مناسب شهري تاسيس شود. همچنين تعداد سالن‌هاي آن بيش از يک سالن باشد تا به مخاطب امکان انتخاب فيلم را بدهد. اندازه سالن‌ها نيز بايد متفاوت باشد تا فيلم‌هايي که مخاطب کمتري دارند در سالن‌هاي کوچک‌تر به‌نمايش درآيند و البته سینما باید به تناسب مراجعان آن پارکینگ داشته باشد.
سالن‌هاي سينمايي بايد براساس صدارساني به همه بخش‌هاي سالن و پیشگیری از ایجاد طنین صدا در سالن ساخته شود و سیستم صدای دالبی بهترین سیستم صدایی است که می‌توان از آن در سالن‌های سینما استفاده کرد. تأسیسات مکانیکی مانند تجهیزات سرمایشی و گرمایشی باید استاندارد بوده و صدای مزاحم ایجاد نکند.
با پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از سینماهای پیشرفته، تجهیزات نمایش هم دیجیتالی شده است.
يکي ديگر از ويژگي‌هاي سينماهاي مدرن اين است که داراي امکانات لازم براي پر کردن اوقات فراغت مخاطبان باشد. این کارکرد با قرار دادن گالری، کافه، رستوران، فروشگاه‌های فرهنگی و... محقق می‌شود.
علاوه بر این در طراحی سالن‌های سینما باید معلولین هم مد نظر قرار گیرند و طراحی سالن به‌گونه‌ای باشد که این افراد بتوانند بدون کمک شخص دیگری وارد سینما و از آن خارج شوند.
شیب‌بندی سالن باید پلکانی بوده تا همه تماشاگران بتوانند بدون مشکل پرده سینما را ببینند. علاوه بر این هماهنگی گروه‌های متخصص و فنی در بخش‌های مختلف اکوستیک نورپردازی و غیره باید از ابتدای کار به شکل ضابطه دربیاید و از اول به شکل صحیح اجرا شود.
گیشه بلیت‌فروشی سینما هم باید در جایی باشد كه صف مربوط به آن تا معابر عمومی به درازا نکشد و همچنین مانع ورود و خروج مردم از سینما نشود.
سالن انتظار سینما هم متناسب با تعداد صندلی‌های سینما باید فضای کاملی را برای انتظار تماشاچی‌ها فراهم کند.
ورودی‌ها و خروجی‌های سالن نمایش سینما باید در معرض دید باشند و از ورود سروصدا به داخل و خارج سالن جلوگیری كنند. حداقل تعداد در خروجی سالن نمایش 2 تاست. درهای سالن نمایش نباید قفل داشته باشند و بهتر است دارای ثابت‌كننده‌های فشاری باشند كه با یك فشار روی آنها ثابت شوند.
نوع پرده سینما با توجه به ابعاد سالن، قدرت پروژكتور، بهره روشنایی پرده و میزان روشنایی مطلوب پرده انتخاب می‌شود. اندازه پرده با توجه به عرض سالن نمایش در قسمت جلوی آن، ارتفاع سالن، عمق سالن و درنظر گرفتن فضایی در دو طرف پرده برای رفت‌وآمد به پشت پرده و جمع شدن پرده محافظ تعیین می‌شود. پرده نمایش بهتر است دارای انحنا باشد.
پله‌ها یا نقطه شروع شیب راهروهای سالن نمایش برای آگاهی تماشاگران باید با چراغ مخصوص روشن شوند. همچنین مصالح كف راهروها باید از مصالح غیرلغزنده و غیراشتعال باشند.
جنس و مصالح به‌كاررفته در صندلی‌های سالن نمایش باید مقاوم، قابل‌شستشو و غیرقابل اشتعال باشد و از نظر آكوستیكی، مقدار صدایی كه جذب می‌كنند نباید به وجود یا عدم وجود تماشاچی در آنها وابسته باشد.
اینها تمهیداتی است که درجه ایمنی سالن‌ها را بالاتر برده و احتمال بروز آتش‌سوزی و ... را در آنها کاهش می‌دهد.