دست و دلبازی رجا برای سفرهای نوروزی

رعنا باقری نیا

فروش بلیت‌های نوروزی قطار شروع شد

کمتر از یک ماه تا شروع سفرهای نوروزی فرصت باقی است تا خانواده‌ها مقصد سفر و نحوه سفر را انتخاب کنند. فروش بلیت‌های نوروزی یکی پس از دیگری شروع شده است و خانوادهایی که قصد سفر با ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای و ریلی را دارند، باید هر چه سریع‌تر برای خرید بلیت از طریق اینترنت و یا حضوری اقدام کنند. تقاضای سفر با قطار بیشتر از هواپیما اتوبوس است، از هواپیما ارزان‌تر و از اتوبوس راحت‌تر؛ مشخص است که باید طرفدار بیشتری هم داشته باشد اما ناوگان و راه آهن موجود در کشور جواب تمام متقاضیان را نمی‌دهد و این می‌شود که دم عید مسافران به آژانس‌های فروش بلیت قطار و نمایندگی‌های شرکت‌های قطارهای مسافربری هجوم ‌آورند تا بی‌بلیت نمانند. سایت خرید اینترنتی هم که حساب و کتابی ندارد، روزهای پیش فروش آنقدر ترافیک بالایی دارد که باز شدنش صبر طولانی می‌خواهد و کلافه‌گی قطع و وصلی‌اش اعصاب قوی.
فروش بلیت‌های نوروزی قطار چند روزی است که شروع شده است؛ امسال هر چند هنوز سیستم یکپارچه‌ای برای فروش بلیت‌های قطار رجا و راه آهن ایجاد نشده اما خلاقیتی که وجود دارد این است که رجا به برخی از بلیت‌ها تخفیف خوبی می‌دهد.

  پیش فروش اینترنتی در یک چشم به زدن
پیش فروش اینترنتی بلیت قطارهای مسافری نوروزی حدفاصل تاریخ ۹۲/۱۲/۲۵ لغایت ۹۳/۱/۱۵ از ساعت ۲۰ روز (شنبه ۲۶ بهمن‌ماه) آغاز شد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت http: //ticket. rai. ir نسبت به تهیه بلیت اقدام کنند. براساس این گزارش؛ برنامه زمان بندی فروش اینترنتی بلیت قطارهای نوروزی درمحورهای مختلف به این شرح است که از ساعت ۲۰ روز شنبه ۲۶  بهمن پیش فروش اینترنتی بلیت قطارهای محور شمال، آذربایجان، شمالغرب و قطارهای کمربندی منتهی به مشهد شروع شد، ازساعت ۲۰ روز یکشنبه ۲۷/۱۱/۹۲ پیش فروش اینترنتی بلیت قطارهای محور جنوب، جنوبشرق، شرق، اصفهان، هرمزگان و قطارهای منتهی به کمربندی مشهد و ساعت ۲۰ روز دوشنبه ۲۸/۱۱/۹۲ پیش فروش اینترنتی بلیت قطارهای محورهای خراسان شامل قطارهای تهران- مشهد، نیشابور، طبس و خواف شده است.
جالب است که تنها چند ساعت پس از بازگشایی سایت رجا برای پیش فروش‌ها نورزوی، در حالی که هنوز سعی و تلاش بسیاری از متقاضیان در باز کردن سایت رجا به سر انجام نرسیده بلیت بسیاری از مسیرها مانند مشهد برای تمام روزهای عید فروخته و سایر محور‌ها هم روزهای پر تقاضا یعنی از اواخر اسفند تا اواسط تعطیلات نوروز بلیت‌هایشان فروخته شده است.

  تخفیف رجا به برخی از مسیر‌ها
شرکت رجا امسال برای اولین بار خلاقیت و سخاوت به خرج داد و بلیت برخی از مسیر‌ها را شامل تخفیفات چند درصدی کرد. شرکت رجا از متقاضیان درخواست کرد با توزیع سفرهای خود در ایام مختلف، از قطارهای گوناگون این شرکت در مسیرهای مختلف با ارائه بلیت تخفیف‌دار استفاده کنند. تخفیفات رجا به شرح زیر است.
حدفاصل تاریخ‌های ۲۶ لغایت ۲۹ اسفند ۹۲ با ۲۵ درصد تخفیف شامل: مسیر مشهد – تهران قطارهای تندروی پردیس به شماره ۳۷۳، ۳۷۵ و ۳۷۷ همچنین قطار دوطبقه صبا به شماره ۳۸۱ – قطار دوطبقه صبا مشهد – شاهرود به شماره ۳۲۷– سالن‌های دانماکی از قطار نیشاور – تهران به شماره ۳۵۵ - قطار دوطبقه صبا شاهرود-تهران به شماره ۹۵۱
حدفاصل تاریخ‌های ۲۶ اسفند ۹۲ لغایت اول فروردین ۱۳۹۳ از ۲۰ لغایت ۳۰ درصد تخفیف شامل: قطار دانمارکی مشهد-تهران به شماره ۳۵۱، قطار دانمارکی و اتوبوسی ساری-تهران به شماره ۲۱۹ همچنین قطار اتوبوسی تربت- تهران به شماره ۳۵۵ (با ۲۵ درصد تخفیف) – قطارهای اتوبوسی مشهد- تهران به شماره‌های ۳۷۹، ۳۶۵، ۳۷۱، ۳۴۹، ۳۶۱، ۳۲۳، ۳۶۳ و ۳۴۷ (با ۳۰ درصد تخفیف) - سالن‌های دانمارکی از قطارهای مشهد-سمنان به شماره ۳۲۵ و خواف- تهران به شماره ۳۵۷ (با ۲۰ درصد تخفیف)
حدفاصل تاریخ‌های ۲۵ اسفند ۹۲ لغایت ۱۳ فروردین ۹۳ با ۲۰ درصد تخفیف شامل قطار: مراغه-تهران به شماره ۴۲۱
حدفاصل تاریخ‌های ۹ لغایت ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ از ۲۰ تا ۳۰ درصد تخفیف شامل: قطار دانمارکی تهران-مشهد به شماره ۳۵۰ و قطار اتوبوسی تهران– تربت به شماره ۳۵۴ (با ۲۵ درصد تخفیف) – قطارهای اتوبوسی تهران-مشهد به شماره‌های ۳۷۸، ۳۶۴، ۳۷۰، ۳۴۸ و ۳۶۰ (با ۳۰ درصد تخفیف) – سالن‌های دانمارکی از قطارهای سمنان-مشهد به شماره ۳۲۴ و تهران-خواف به شماره ۳۵۶ (با ۲۰ درصد تخفیف)
تاریخ‌های۱۰، ۱۲ و ۱۴ فروردین ۱۳۹۳ با ۳۰ درصد تخفیف شامل: قطار اتوبوسی تهران-مشهد به شماره ۳۲۲
فاصل تاریخ‌های ۱۳ لغایت ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ با ۲۵ درصد تخفیف شامل: مسیر تهران – مشهد قطارهای تندروی پردیس به شماره‌های ۳۷۲، ۳۷۴ و ۳۷۶ همچنین قطار دوطبقه صبا به شماره ۳۸۰ و قطارهای اتوبوسی به شماره‌های ۳۶۲، ۳۴۶ - قطار دوطبقه صبا تهران-شاهرود به شماره ۹۵۰ - قطار دوطبقه صبا شاهرود-مشهد به شماره ۳۲۶ – سالن‌های دانمارکی از قطار تهران-نیشابور به شماره ۳۵۴ – قطار دانمارکی و اتوبوسی تهران-ساری به شماره ۲۱۸

  روش خرید اینترنتی بلیت قطار
چند سالی است که رجا فروش اینترنتی بلیت‌های خودرا راه انداخته است اما معمولا در ایامی چون عید بلیت سفر با قطار از طریق خرید اینترنتی نصیب هر کسی نمی‌شود. به هر حال آشنایی با روش خرید اینترنتی بلیت‌های رجا برای ایام نوروز و چه سایر روهای سال خالی از لطف نیست.
طبق اعلام شرکت حمل و نقل ریلی رجا متقاضیان برای خرید اینترنتی بلیت قطار باید ابتدا وارد سایت اینترنتی سامانه یکپارچه فروش بلیت قطار به نشانی http: //ticket.rai.ir شوند یا از طریق لینک «فروش اینترنتی بلیت» در سایت «شرکت حمل و نقل ریلی رجاء» ‌ به نشانی www.raja.ir یا به طور مستقیم با نشانی‌ http: //ticket.raja.ir وارد صفحه مذکور شوند.
با باز شدن صفحه فروش اینترنتی، در صورتی که از قبل ثبت‌نام کرده باشید، می‌توانید با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور در قسمت مربوطه، عملیات خرید بلیت اینترنتی را آغاز کنید. اما اگر کاربر جدید باشید روی کلمه جدید «اینجا» در جمله «اگر کاربر جدید هستید اینجا را کلیک کنید» تا صفحه «مقررات رزرو اینترنتی بلیت قطار» باز می‌شود. با مطالعه شرایط و ضوابط قوانین خرید اینترنتی، پس از تایید قوانین مرتبط و انتخاب کلید «تایید» وارد صفحه ورود اطلاعات می‌شوید.
بعد از تکمیل اطلاعات درخواستی صفحه فوق و تأیید آن‌ها، صفحه موفقیت‌آمیز بودن ثبت‌نام و فعال‌سازی نام کاربری باز می‌شود. بعد از ورود به ایمیل خود و کلیک بر روی لینک مربوطه، نام کاربری شما فعال می‌شود و می‌توانید با وارد کردن «نام کاربری» و «کلمه عبور» عملیات خرید بلیت را آغاز کنید. در هنگام ثبت نام «کد ملی»، «نام کاربری» و «شماره تلفن همراه» بایستی برای اولین بار ثبت شوند؛ در صورت تکراری بودن یکی از گزینه‌های مذکور (استفاده کردن آن‌ها در ثبت‌نام‌های قبلی)، با پیغام خطا مواجه می‌شوید.
مدت زمان مراحل ثبت‌نام از ورود به سایت رجاء تا فعال‌سازی نام کاربری حداکثر ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. ثبت‌نام اینترنتی تا روز قبل از فروش بلیت‌های نوروزی انجام شده و در مدت زمان فروش ثبت‌نام انجام نخواهد شد. داشتن کارت شتاب فعال در سیستم بانکی کشور یکی از ملزومات عضویت در خرید اینترنتی بلیت قطار است تا امکان ورود از درگاه‌های مربوطه ‌فعال شود. هنگام خرید اینترنتی بلیت قطار حتما نوع قطار خود را با اطمینان انتخاب کرده و مشخصات کامل مسافران را حسب گزینه‌های موجود در صفحات مورد نظر برگزیده و اطلاعات درخواست شده را وارد کنید.
بعد از انجام موفق عملیات و نهایی شدن خرید توجه داشته باشید که بلیت خود را بر روی کاغذ A۴ سفید پرینت گرفته و برای چاپ بلیت نیازی به مراجعه به دفا‌تر فروش نیست. پرینت‌های گرفته شده بلیت باید کاملا سالم بوده و مخدوش یا تاخورده نباشد ضمن اینکه مندرجات بلیت کاملا مشخص باشد. هر کاربر اینترنتی امکان خرید حداکثر ۱۲ قطعه بلیت و مبلغ ریالی تا سقف هشت میلیون را در سامانه فروش اینترنتی بلیت قطار دارد. سامانه اطلاع‌رسانی و ارتباط با مشتری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء با شماره ۱۵۳۹ آماده پاسخگویی به متقاضیان است.

  راه اندازی سایت یکپارچه فروش بلیت
بعد از اختلافات راه آهن و رجا بخشی از شرکت‌های مسافری قطار از سیستم رجا جدا شدند و سیستم فروش بلیت‌ها یقطار به دو سایت رجا و راه آهن تفکیک شد که با کاهش ظرفیت رجا و عدم معرفی فراگیر سایت راه آهن خرید اینترنتی بیشتر از گذشته با مشکل رو به روشد. آقایی - معاون وزیر راه و شهرسازی درباره فروش بلیت قطار از طریق سیستم جامع راه‌آهن، توضیح داد: شرکت رجاء به عنوان پیمانکار راه‌آهن، کار فروش بلیت را انجام می‌دهد؛ شبکه فروش بلیت قطار باید شبکه‌ای واحد باشد تا مردم سردرگم نشوند.
وی ادامه داد: وظیفه حاکمیت دفاع از حقوق مردم است و ما به عنوان دولت تأکید می‌کنیم که باید یک شبکه جامع فروش بلیت قطار وجود داشته باشد، همه شرکت‌ها تحت نظارت آن سیستم، فروش بلیت را انجام می‌دهند و آژانس‌ها پول صندلی هر شرکت را به حساب‌‌ همان شرکت واریز می‌کنند و این امر نظارت حاکمیت را تقویت می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه تعدد سیستم فروش بلیت قطار، اجازه نظارت را از راه‌آهن سلب می‌کرد، گفت: سیستم جامعی که مدتی در بخش IT راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در حال طراحی بود مشکلاتی داشت و بخش فروش اینترنتی آن با مشکلاتی مواجه بود، بنابراین سیستم فروش بلیت رجاء که مدت‌ها فعالیت کرده بود و از نظر اینترنتی و حضوری مشکلی نداشت، انتخاب شد. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: البته این شبکه توسط رجاء مدیریت نمی‌شود بلکه این سیستم توسط حاکمیت کنترل می‌شود و در واقع رجاء شبکه فروش بلیت خود را دراختیار راه‌آهن قرار داده است. مدیرعامل راه‌آهن بیان کرد: راه‌آهن در حال استفاده از سیستم رجاء است تا زمانی که سیستم اصلی در راه‌آهن طراحی شود و همه شرکت‌ها تحت آن سیستم، بلیت بفروشند.