شروع ثبت نام حج تمتع تا۲۰ سال بعد

نازیلا مهدیانی

راهکاری برای سرعت بخشیدن به اعزام زائران حج وجود ندارد

سفر به خانه خدا مشتاقان زیادی در کشورهای اسلامی دارد. با توجه به تقاضای بسیاری که از سوی کشورهای مختلف برای سفر به دو شهر مکه و مدینه عربستان وجود دارد، دولت این کشور برای هر کشوری نسبت به جمعیتش و روابط بینشان سهمیه‌ای را برای اعزام زائران در نظر گرفته است که این سهمیه را دولت عربستان به دلیل ساخت و سازهای و توسعه فضای طواف خانه خدا تا ۲۰ درصد کاهش داد بنابراین با این کاهش ظرفیت زمان انتظار برای اعزام هم طولانی‌تر شد.
در کشورهای اسلامی و متقاضی سفر به خانه خدا، سهمیه و نحوه اعزام زائران متفاوت از هم است. برای مثال در کشور ترکیه اعزام زائران بر عهده بخش خصوصی است و دولت بحث نظارت را برعهده دارد و طبق مقررات موجوددر ترکیه، متقاضیان تنها یک بار می‌توانند به خانه خدا مشرف شوند تا با توجه به ظرفیت محدودی که دولت عربستان اعلام برای کشور‌ها در نظر گرفته، همه مشتاقان بتوانند از این سهمیه استفاده کنند و صف انتظار کوتاه‌تر باشد. این در حالی است که در کشور ما اعزام زائران و ثبت نام در کاروان‌ها توسط دولت انجام می‌شود اما در کنار کار دولت، بازار سیاه خرید و فروش فیش‌های اولویت دار حج عمره و تمتع شکل و رونق گرفته است و هر کسی هم که از پس هزینه سفر به حج به خصوص تمتع بربیاید می‌تواند ثبت نام کند و یا فیش‌های اولویت دار بخرد و از طرف دیگر عده‌ای هستند که پا به سن گذاشته‌اند و آرزوی سفر به خانه خدا را دارند اما این آرزو شاید ۲۰ سال دیگر برآورده شود.

   حداقل زمان انتظار ثبت نام عمره و تمتع
به گفته سعید اوحدی – رییس سازمان حج و زیارت، تنها راه‌حلی که بتوان سرعت اعزام‌ها را بالا برد این است که ظرفیت‌های عمره افزایش پیدا کند در غیر این صورت تا ۳ سال آینده امکان ثبت‌نام مجدد برای عمره وجود ندارد و برای حج تمتع نیز تا ۲۰ سال آینده ثبت‌نام جدیدی را نخواهیم داشت. وی درباره ثبت‌نام‌های مجدد در حج و عمره، گفت: ‌در عمره سال ۹۰ ثبت‌نام‌هایی که انجام شد، طبق سیاست‌های بعثه مقام معظم رهبری نبود و همین باعث شد تا در حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کنند که هم‌اکنون تعداد زیادی از این ثبت‌نام‌کنندگان در نوبت اعزام به عمره هستند.

   آزادی نقل و انتقال‌ها
طبق مقررات موجود در کشور و سیاست سازمان حج و زیارت، دارندگان فیش‌های اولویت اعزام در صورت تمایل می‌توانند فیش خود را تنها به بستگان و فامیل نزدیک خود واگذار کنند در غیر این صورت خرید و فروش فیش‌های حج غیر مجاز و غیر قانونی است اما در حال حاضر دلالان فیش‌های حج به طور گسترده در این بازار فعالیت می‌کنند و با وجود این منع قانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و نرخ گذاری می‌کنند و فیش‌های چند میلیون تومانی را بدون دخالت دولت اما با ارایه مجوز واگذاری به خریداران واگذار می‌کنند.
اوحدی اشاره به آزاد بودن نقل و انتقال‌ها گفت: به دلیل اینکه امسال اولویت‌ها به صورت پلکانی شده است از ازدحام زائران در مقابل دفا‌تر خدمات زیارتی کاسته شده است و از سوی دیگر با توجه به اینکه همچنان دارندگان اسناد بازی هستند که هنوز برای اعزام اقدام نکرده‌اند اما باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا تمام متقاضیان بتوانند اقدام به اعزام کنند. با توجه به اینکه از سال‌های گذشته نقل و انتقال فیش‌های عمره آزاد شده است همین موضوع باعث شده تا قیمت‌های متفاوتی برای خرید و فروش آن‌ها داده شود اما امسال قیمت در بازار آزاد به تعادل رسیده است و هم اکنون قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.
اوحدی در خصوص آمار نقل و انتقال‌ها گفت: آمار دقیقی از نقل و انتقال‌ها وجود ندارد اما قیمت‌ها نشان می‌دهد که بازار به تعادل رسیده است. رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به تکمیل ۶۰ درصدی ظرفیت حج سال ۹۳ گفت: از اولویت‌های اعلام شده در حدود ۷۰ درصد برای ثبت نام اقدام کرده‌اند و در حدود ۳۰ درصد دیگر هنوز افرادی هستند که به هردلیلی برای تکمیل ثبت نام خود اقدام نکرده‌اند و یا هنوز شرایط اعزام به تمتع را ندارند.

   نرخ فیش عمره
در حالی که اوحدی از قیمت یک میلیون و ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومانی فیش حج عمره در بازار آزاد صحبت می‌کند که نرخ واقعی ان در بازار آزاد با اولویت اعزام به ۵ میلیون تومان هم می‌رسد. اوحدی درباره خرید و فروش فیش حج، گفت: ‌ خرید و فروش فیش‌های حج از سال‌های قبل آغاز شده است اما آماری از آن در دست نیست و در زمینه خرید و فروش فیش‌های عمره نیز امروز بازار به تعادل رسیده است و با اطمینان می‌توانید بگوییم که امروز قیمت فیش عمره در بازار آزاد یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.
 
   نرخ سود بانکی صحیح نیست
بحث نرخ سودهای بانکی برای سپرده‌های حج چند سالی است که مورد اعتراض مردم و سازمان حج و زیارت است اما نه بانک مرکزی و نه بانک‌های عامل زیر بار اختصاص سود منطقی و واقعی به این سپرده‌ها نمی‌روند. رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نرخ سود سپرده زائران عمره و حج، منطقی نیست، گفت: از منظر سازمان حج و زیارت نرخ ۱۷ درصد نرخ صحیحی نیست و پیشنهاد ما این است که در شرایط فعلی که نرخ سود اوراق مشارکت ۲۰ درصد است باید تغییرات جدی در نرخ سود سپرده‌های حج در نظر گرفته شود و نگاه ما این است که سود سپرده‌های حج هم ۲۰ درصد شود.

   وجود ۱۰۰ هزار ظرفیت خالی
اوحدی یکی از دستاوردهای سازمان حج در بحث عمره را اعزام ۲۵۰ هزار زائر دانست و دراین باره گفت: تا امروز برنامه‌ریزی‌های عمره طبق هدف‌گذاری‌های انجام شده پیش رفته است و هم‌اکنون ۲۵۰ هزار زائر به عمره مشرف شده‌اند.
رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد: ‌در بهمن ماه دور دوم اولویت‌های عمره فرا خوانده شده است و هم‌اکنون ۱۰۰ هزار ظرفیت خالی وجود دارد که در برخی از استان‌ها تا اولویت ۴۵۰ هم فرا خوانده شده‌اند و در سایر استان‌ها نیز بر اساس ظرفیت‌های خالی اولویت‌ها اعلام می‌شود. آخرین اعزام عمره در این دوره از اعزام‌ها ۵ تیر خواهد بود و به دلیل تخریب دو هتل بدر محمدیه و عصر الدخیل که در فضای توسعه حرم قرار است بزودی تخریب شوند، پیش‌بینی ما این است که تا پایان اعزام‌ها ۸۰۰ هزار نفر به عمره مفرده مشرف شوند. وی با اشاره به اعلام اولویت‌های جدید در برای تمتع سال ۹۳ گفت: ‌تمامی دارندگان سند تا تاریخ ۱۰ بهمن ۸۴ می‌توانند از امروز به مدت یک هفته برای ثبت‌نام اقدام بکنند و در صورتی که باز هم ظرفیت خالی وجود داشته باشد، هفته آینده اولویت‌های جدید اعلام می‌شود.
وی افزود: امسال ۴۵۵ کاروان حج تمتع داریم که ۵۰ درصد مدینه قبل و ۵۰ درصد مدینه بعد هستند و ۱۴ شهریور ۹۳ اولین پرواز انجام خواهد شد و آخرین برگشت ۶ آبان ۹۳ خواهد بود. رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: ‌ حتما تمام افرادی که برای ثبت‌نام اقدام می‌کنند باید حداقل گذرنامه آن‌ها تا ۱۵ فروردین ۹۴ اعتبار داشته باشد.