استقبال از نوروز با افزایش نرخ 20 درصدی

رعنا باقری نیا

ادامه پیش فروش اینترنتی بلیت اتوبوس تا ۱۸ اسفند ماه

 

ترمینال‌ها از جاهایی هستند که شب عید جای سوزن انداختن ندارند، جایی شلوغ‌تر و پر ازدحام‌تر از مراکز خرید و بازار.
بیشترین جا به جایی مسافران نوروزی بر دوش جاده و اتوبوس‌ها است به طوری سال گذشته بیش از ۹۰ درصد جابه جایی‌ها از طریق جاده انجام شد و ۶۰ میلیون مسافر نورزوی با ناوگان حمل ونقل عمومی جاده‌ای به مقصد رسیدند. قبل از جا افتادن بحث پیش فروش، قاعده این بود که هر کس زود‌تر به ترمینال رسید می‌توانست بلیت اتوبوس گیر بیارود و کسانی هم که از دسته دقیقه نودی‌ها بودند بلیت آخر شب را با چند برابر قیمت می‌خریدند تا لحظه سال تحویل در کنار فامیل، دوست و آشنا را از دست ندهند.
اما چند سالی می‌شود که رزرو بلیت اتوبوس از چند روز قبل جا افتاده است و دیگر مسافران کنار خیابان و مقابل در ورودی ترمینال‌ها برای اتوبوس‌های گذری صف نمی‌بندند.
علاوه بر امکان رزرو بلیت اتوبوس از چند روز قبل برای تعطیلات پیش رو، امکان خرید ایتنرنتی آن از چندین روز قبل هم وجود دارد که پیش فروش بلیت‌های نوروز ۹۳ از ۱۱ اسفند‌ماه آغاز شده و تا ۱۸ اسفند ادامه دارد. مهم‌ترین مزیتی که خرید اینترنتی بلیت اتوبوس‌ها برای ایام نوروز دارد این است که اولا از اینکه شب عید بی‌بلیت نمی‌مانید، خاطرتان جمع می‌شود و دوما در هرجایی که هستید و به اینترنت دسترسی دارید می‌توانید بلیت سفر نوروزی خود را بخرید بدون آنکه ترمینال گردی کرده باشد.

   شروع طرح راهداری نوروزی
چند روزی از اتمام راهداری زمستانی نمی‌گذرد که راهداری نوروزی شروع می‌شود. هر چند راهداری نوروزی مشقت‌های راهداری زمستانی و پاکسازی جاده‌ها در کولاک و سرمای زمستان را ندارد اما کنترل ترافیک نوروزی و روان سازی آن کار راحتی نیست. داوود کشاورزیان- معاون وزیر راه و شهرسازی درباره شروع طرح نوروزی در سطح جاده‌های سراسر کشور گفت: طرح نوروزی سفر‌های جاده‌ای امسال از ۲۵ اسفند‌ماه ۱۳۹۲ آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین ۹۳ ادامه دارد.
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: ‌نوروز امسال ۲۰۰۰ دستگاه انواع خودروهای گشت راهداران مجهز به GPS در خدمت مسافران هستند. وی اضافه کرد: ناوگان‌های راهداری در راهدارخانه‌ها مستقر هستند که اگر شرایط جوی به هر دلیل تغییر کرد و مشکلاتی بود بلافاصله خدمت رسانی انجام شود. وی به مسافران نوروزی توصیه کرد: ‌مسافران نوروزی، مسیر سفر راهم بخشی از سفر خود بدانند و سعی کنند با توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی، شرایط ایمنی را برای همسفران خود فراهم کنند.
همچنین سردار اسکندر مومنی- رییس پلیس راهور کشور- با بیان اینکه نیم میلیون پلیس در اجرای طرح راهداری نوروزی حضور دارند، گفت: امسال هم پلیس با توجه به تعطیلات ۲۰روزه، افزایش ۱۵ درصدی حجم مسافرت‌ها در نوروز ۹۳ را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پیش بینی می‌کند.

   بلیت‌های نوروزی گران می‌شوند
طبق روال سال‌های گذشته بلیت اتوبوس برای تعطیلات نوروز ۲۰ درصد گران می‌شود، هر چند این افزایش نرخ آن هم تنها به مناسبت افزایش سفر به مذاق هیچ مسافری خوش نمی‌آید اما مسئولان منطقی را برای این افزایش عنوان می‌کنند. طبق توجیه مسئولان برای این افزایش نرخ بلیت ویژه نوروز، برای جبران ضرر یک سر خالی برگشتن اتوبوس‌ها درصدی به نرخ بلیت اضافه می‌شود.
کشاورزیان با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس برای نوروز امسال، گفت: این افزایش حداکثر ۲۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس در ایام روز به آن دلیل است که طی این ایام برخی مسیر‌ها یکسر خالی است یعنی به عنوان مثال در مسیرهای با مبدأ تهران در روزهای ابتدایی نوروز صندلی‌ها اغلب تکمیل است اما در همین روزهای ابتدایی نوروز، مسیر‌ها به مقصد تهران اغلب خالی هستند و یا در روزهای پایانی نوروز تقاضای سفر به تهران بسیار بالا اما تقاضای سفر از تهران به شهرستان‌ها کاهش می‌یابد و اغلب صندلی‌ها خالی است. معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس در ایام نوروز تنها در راستای افزایش کیفیت ارائه خدمات و کاهش ضرر و زیان شرکت‌های تعاونی خواهد بود.

   مهلت خرید اینترنتی و حضوری
پیش‌فروش اینترنتی بلیت اتوبوس برای ایام نوروز از ۱۱ اسفند شروع می‌شود و تا ۱۸ اسفند‌ماه ادامه دارد. از ۱۸ اسفندماه هم فروش حضوری بلیت اتوبوس آغاز خواهد شد، البته همراه با آن فروش اینترنتی هم به راه است که با مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی‌ www. payane. ir ‌و www. mosaferyar. ir می‌توان برای خرید بلیت‌های نوروزی اقدام کرد.
برای پیش‌فروش اینترنتی بلیت اتوبوس البته پیش‌فروش بلیت از طریق سایر ‌آدرس‌های اینترنتی اختصاصی شرکت‌های تعاونی حمل و نقل مسافر و آدرس‌های اینترنتی استانی هم انجام می‌شود و ‌پیش‌فروش حضوری بلیت اتوبوس در محل پایانه‌های عمومی مسافر و همچنین دفا‌تر مرکزی و دفتر فروش بلیت سطح شهر شرکت‌های مسافربری برای سرویس‌های هر شرکت تعاونی مسافری انجام می‌شود و ۱۱۰۰دفتر در پایانه‌ها و مراکز شهری، به مسافران خدمات ارائه می‌دهند. در حال حاضر ۲۷ شرکت حمل و نقلی عمومی جاده‌ای دارای سایت اینترنتی فروش بلیت هستند، همچنین برخی از شرکت‌های تعاونی علاوه بر پیش‌فروش اینترنتی، به طریق پیامکی و تلفنی نیز‌ پیش فروش بلیت را انجام می‌دهند.
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به استقرار ۱۱۰۰ دفتر فروش بلیت اتوبوس در پایانه‌ها و مراکز شهری گفت: شد: پیش‌فروش حضوری بلیت اتوبوس در محل پایانه‌های عمومی مسافر و همچنین دفا‌تر مرکزی و دفتر فروش بلیت سطح شهر شرکت‌های مسافربری برای سرویس‌های هر شرکت تعاونی مسافری انجام می‌شود. وی تاکید کرد: از مردم می‌خواهیم با برنامه‌ریزی سفر، بلیت خود از را محل پیش‌فروش اینترنتی و حضوری تهیه کنند تا شرکت‌های تعاونی بتوانند به اندازه کافی در این ایام ناوگان در اختیار مردم قرار دهند.

   آمادگی۱۹۵۰۰ اتوبوس برای سفرهای نوروزی
وقتی پیش بینی می‌شود، ۹۰ درصد جابه جایی‌ها و سفرهای نوروزی از طریق جاده انجام می‌شود، باید ناوگان مجهز و کاملی را برای تعطیلات پیش رو که بیشترین حجم سفر در این چند روز انجام می‌شود، در نظر گرفت. طبق اعلام مسئولان سازمان راهداری تعداد ۱۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس که غالبا از نوع VIP و ویژه هستند، ۳۵ هزار و ۹۰۰ دستگاه می‌نی‌بوس و ۳۵ هزار و ۸۰۰ دستگاه سواری کرایه برای جابه‌جایی مسافران نوروزی تامین و تجهیز شده‌اند.
کشاورزیان با اشاره به آمادگی ناوگان جاده‌ای برای انجام سفرهای گفت: امسال به موضوع ایمنی و کاهش تصادفات توجه خاصی خواهد شد ضمن آنکه سعی می‌کنیم در ایام نوروز، سفر‌ها با ایمن‌ترین ناوگان انجام شود. برای ایام نوروز امسال ۱۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع اتوبوس آماده خدمات‌دهی ‌به مسافران نوروزی هستند.
   ادامه روند روش‌های قدیمی نظارتی
طبیعی است وقتی ناوگانی این حجم از مسافر را جابه جا کند تعداد شکایت‌هایش نسبت به سایر وسایل حمل و نقل مانند قطار و هواپیما بیشتر باشد. هر سال مسئولان طرحی را برای نظارت بر عملکرد شرکت‌های حمل و نقلی در نظر می‌گیرند که با ارائه فرم‌های نظر سنجی میزان رضایت مردم را می‌سنجند و شکایات و انتقادات را بررسی می‌کنند هر چند تا کنون نتیجه‌ای از خروجی این فرم‌های نظر سنجی اعلام نشده است و پرونده رتبه بندی شرکت‌ها هم همچنان خاک می‌خورد اما مسئولان همچنان با در پیش گرفتن این روش‌های قدیمی روند سال‌های گذشته را در پیشمی گیرند و دست از ارائه فرم‌های نظر سنجی بین مسافران که معلوم نیست این کاغذ‌ها از کجا سر در می‌آورند، دست بر نمی‌دارند.
طبق اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ‌فرم‌های نظرسنجی بین مسافران در اتوبوس‌های مسیرهای مختلف توزیع می‌شود؛ قطعاً نظرات مسافران کمک بسزایی به مسئولان سازمان راهداری برای رفع مشکلات خواهد بود؛ افزایش ایمنی تردد، کاهش تصادفات، میزان رضایت مسافران و کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط شرکت‌ها برخی از مواردی است که شرکت‌های تعاونی مسافری باید رعایت کنند.
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره ارائه فرم‌های نظر سنجی بین مسافران گفت: ‌فرم‌های نظرسنجی بین مسافران در اتوبوس‌های مسیرهای مختلف توزیع می‌شودکه قطعا نظرات مسافران کمک به سزایی به مسئولان سازمان راهداری برای رفع مشکلات خواهد بود. معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: افزایش ایمنی تردد، کاهش تصادفات، میزان رضایت مسافران و کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط شرکت‌ها برخی از مواردی است که شرکت‌های تعاونی مسافری باید رعایت کنند. به گزارش فارس در حال حاضر ۲۷ شرکت حمل و نقلی عمومی جاده‌ای دارای سایت اینترنتی فروش بلیت هستند. همچنین برخی از شرکت‌های تعاونی علاوه بر پیش‌فروش اینترنتی، به طریق پیامکی و تلفنی نیز‌ پیش فروش بلیت را انجام می‌دهند.

   سفرهای خارجی با اتوبوس
نوروز از گران‌ترین فصل سفر به کشورهای همسایه است و برخی از پکیج‌های سفرهای خارجی یک تا دو میلیون تنها به دلیل مناسبت نوروزی افزایش نرخ داشتند اما برای کسانی که قصد سفر ارزان به کشورهای همسایه در نوروزرا دارند، اتوبوس می‌توانند بهترین و ارزان‌ترین گزینه باشد. حسن مومنی- رییس هیات مدیره کانون حمل و نقل کشور- گفت: همزمان با آغاز فروش بلیت‌های نوروزی، بلیت‌های اتوبوس‌های خارج از کشور از جمله ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان به هموطنان متقاضی سفر به این کشور‌ها در برخی از شرکت‌های مسافربری در ترمینال‌ها عرضه خواهد شد. رییس انجمن صنفی شرکت‌های تعاونی کشور تاکید کرد: متقاضیان سفر با اتوبوس، مینی بوس و سواری‌های کرایه باید طوری برنامه ریزی کنند تا بلیت‌های نوروزی مورد نیاز خود را در اسرع وقت از شرکت‌های مورد نظر خریداری کنند.