سفـر به شهـر اوبـود

راهنمای کامل سفر به شهر اوبود اندونزی Ubud

 

احسان محمد حسینی – فاطمه کردی
شهر اوبود یکی از شهرهای کشور اندونزی است که در جزیره بالی قرار گرفته است. این شهر اصلی‌ترین مرکز فرهنگ و هنر در اندونزی به شمار رفته و به همین دلیل تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری این کشور شده است.

   تاریخچه
بر اساس افسانه‌های به جا مانده از قرن هشتم میلادی و به نقل از کاهنان جاوایی، شهر اوبود توسط یک کاهن تاسیس شده است که در منطقه اتصال دو رود که در فرهنگ شرق آسیا مقدس محسوب می‌شود، به مدیتیشن و تمرکز پرداخته بود. این کاهن در این منطقه معبدی برپا می‌کند که هسته اولیه شهر محسوب شده و اهمیت زیادی در طب باستانی منطقه داشت زیرا در این منطقه گیاهان دارویی فراوانی وجود دارد که حتی نام اوبود از این موضوع متاثر شده و در در زبان محلی به معنی دارو است. پس از این واقعه، در طول چهار قرن صدها معبد در این منطقه ساخته می‌شود و به نوعی تاریخ اوبود را می‌توان تاریخ بالی تصور کرد. در قرن شانزدهم میلادی اسلام وارد این منطقه شده و به سرعت فراگیر شده و توسط افراد محلی پذیرفته می‌شود. این شهر در طی قرن های متمادی دائما تحت تسلط حاکمان نه جندان قدرتمندی بود که دائما در حال ستیز و کشمکش با یکدیگر بودند و در نتیجه حکومت هیچ کدام برای مدتی طولانی دوام نداشت. در قرن نوزدهم میلادی شهر اوبود تحت حامیت فئودال‌های وابسته به پادشاه بود و شهری قدرتمند و با اهمیت محسوب می‌شد.
اگرچه اوبود از نظر جغرافیایی و تاریخی دارای اهمیت بسیاری است ولی این شهر تا پیش از اوایل قرن بیستم برای مردم سایر نقاط جهان ناشناخته بود. در این زمان که منطقه اندونزی تحت استعمار و حاکمیت آلمان قرار داشت، هنرمندی دورگه آلمانی – روسی با هدف نقاشی کشیدن از دیدنی‌های اوبود به این شهر سفر کرده و مدتی در این منطقه اقامت کرد. این هنرمند نقاش و موسیقی‌دان والتر اسپایز نام داشت. پس از مدتی وی از دوستان خود ویلیام هوفکر و رادولف بونت دعوت کرد تا به وی بپیوندد. این منطقه به قدری برای این افراد زیبا و دیدنی محسوب شد که آن‌ها از دوستان خود که در میان آن‌ها نویسندگان و هنرپیشه‌های مشهور آن زمان مانند چارلی چاپلین، اچ جی ولز، باربارا هاتون و ویکی بائوم وجود داشتند دعوت کرده و حضور ناگهانی این افراد مشهور سبب شهرت ناگهانی شهر اوبود در رسانه‌های جهان شد.    
 
   آب و هوا
شهر اوبود اگرچه در میان جزیره بالی قرار گرفته و آب و هوای آن متاثر از مناطق استوایی است ولی به دلیل ارتفاع دویست متری این شهر از سطح دریا، شاهد آب و هوایی نسبتا خنک‌تر در این شهر به نسبت نقاط ساحلی جزیره هستیم. آب و هوای این شهر تقریبا در تمامی ماه‌های سال به یک منوال بوده و در روزها شاهد دمایی حدود 30 تا 32 درجه بالای صفر هستیم و دمای هوا در شب‌ها به حدود 19 تا 23 درجه سانتیگراد بالای صفر کاهش پیدا می‌کند. این موضوع سبب شده است که در تمامی سال آب و هوا حالتی یکنواخت به خود گرفته و تغییر فصل‌ها احساس نشود. البته در کل این شهر به دو فصل بارانی و خشک نیز تقسیم‌بندی می‌شود که بالاترین میزان بارش در ماه ژانویه با میانگین 191 میلیمتر بارش است.  

   موقعیت جغرافیایی
اوبود شهری سرسبز و استوایی است که توسط مزارع برنج و دره‌های پله‌کانی احاطه شده است و از نظر جغرافیایی در دامنه کوه‌های Gianyar regency قرار گرفته است. موقعیت این شهر در کشور اندونزی نیز حاکی از مرکزیت جغرافیایی اوبود است. در حقیقت اوبود هنوز یک شهر کوچک محسوب می‌شود که از به هم پیوستن چهارده روستا ایجاد شده است.

   بهترین زمان سفر
آب و هوای این شهر در تمامی سال یکسان است ولی شهرت عمده جزایر بالی به دلیل سواحل زیبا و دیدنی‌های طبیعی این منطقه است. به همین دلیل سفر به این منطقه در فصل بارانی چندان توصیه نمی‌شود زیرا باران‌های سیل آسای منطقه شما را مجبور به اقامت در هتل کرده و عملا نخواهید توانست از طبیعت زیبای منطقه استفاده کنید. فصل باران در اوبود از ماه دسامبر شروع شده و تا ماه‌های مارچ و آپریل ادامه دارد. این دوره زمانی، برای سفر به اوبود چندان مناسب تلقی نمی‌شود.

   طریقه رسیدن به شهر
شهر اوبود فاقد فرودگاه است و به همین دلیل مسافرین و گردشگرانی که عزم دیدار از این شهر را دارند باید در ابتدا خود را به جزیره بالی یا یکی از فرودگاه‌های اندونزی رسانده و سپس به سمت اوبود حرکت کنند. اگر مستقیما به جزیره بالی پرواز دارید، قطعا مقصد شما فرودگاه بین‌المللی Nagurah Rai است.
یکی از این وسایل نقلیه که همه روزه از شهر دنپاسار Denpasar به مقصد اوبود حرکت می‌کند، بموهایBemo محلی است که وسیله نقلیه‌ای منحصر به فرد و شبیه به وانت است که در پشت آن نیمکت جاسازی کرده‌اند. هزینه کرایه سفر یک ساعته از دنپاسر به اوبود در حدود هشت هزار روپیه است این موضوع را حتما به یاد داشته باشید زیرا راننده‌ها با دیدن افراد خارجی ممکن است قیمتی بسیار زیادتر تا حدود بیست هزار روپیه مطالبه کنند ولی نهایتا پس از چانه زدن می‌توانید با هشت هزار روپیه سفر کنید. این بمو‌ها از صبح زود فعالیت خود را شروع کرده و تا ساعت چهار بعداز ظهر در دسترس هستند. استفاده از این بموها می‌تواند تجربه جالبی از سفر برای گردشگران باشد ولی به یاد داشته باشید کرایه دربست آن‌ها بی فایده است زیرا تحت هر شرایطی راننده در بین راه مسافر سوار می‌کند!  بموها از جنوب جزیره بالی و شهر باتوبولان Batubulan نیز به مقصد اوبود سرویس ارائه می‌کنند. البته اگر از این شهر به سمت اوبود حرکت می‌کنید استفاده از اتوبوس‌های بین شهری موجود در این مسیر بسیار بهتر است زیرا این اتوبوس‌ها علاوه بر راحتی و دارا بودن سیستم تهویه مطبوع، کرایه 3500 روپیه‌ای از مسافران مطالبه می‌کنند که از بموها بسیار ارزان‌تر است. از مناطق جنوب بالی امکان کرایه کردن تاکسی به مقصد اوبود وجود دارد. از شهر دنپاسر تا اوبود کرایه تاکسی پانزده هزار روپیه و از شهر کوتا Kuta بیست هزار روپیه هزینه در بر دارد. متاسفانه شهر اوبود فاقد سیستم اتوبوس‌رانی بین شهری است و تنها تعدادی اتوبوس‌های گردشگری به صورت غیر متمرکز و بدون برنامه در فواصل شهرهای بالی و اوبود در تردد هستند. این اتوبوس‌ها عمدتا از مناطقی مانند فرودگاه ناگورا رای، سانورSanur، لوویناLovina، کوتاKuta، بدوگول Bedugul، کاندیداس Candidas و پادانگ Padang به سمت اوبود حرکت می‌کنند. برای تهیه بلیط این اتوبوس‌ها در شهر اوبود نیز باید به دفتر رسمی اطلاعات گردشگری شهر اوبود در مرکز شهر و خیابان Monkey Forest Road مراجعه نمایید. برای تهیه بلیط این اتوبوس‌ها حتما به خاطر داشته باشید که برخی از آن‌ها خیلی قدیمی و فاقد شرایط مطلوب هستند و بهتر است حتما در هنگام رزرو بلیط از جدید بودن و داشتن سیستم تهویه مطبوع در آن مطمئن شوید.  

 

اماكن دیدنی و تفریحی و تاریخی

غار فیل‌ها Goa Gajah: این مجموعه غارهای تاریخی مربوط به قرن نهم میلادی هستند و در آن‌ها تعداد زیادی آثار هنری و مجسمه و سازه‌های گوناگون در دیواره‌ها حجاری شده‌اند. این مجموعه از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است و بلیط ورودی آن 15 هزار روپیه قیمت دارد.
Gunung Kawi: یا کوهستان چکامه سرا از دیگر دیدنی‌های اوبود محسوب می‌شود که هم از نظر طبیعی و هم از نظر تاریخی دارای ارزش بسیاری است. این مجموعه تاریخی که به قرن یازدهم میلادی تعلق دارد، مربوط به مقبره پادشاهی به نام آناک وونگسو و تعدادی از همسران وی است. این مجموعه در هجده کیلومتری شمال شرقی اوبود قرار داشته و ساعات بازدید از آن از 7 صبح تا 5 بعداز ظهر است. به یاد داشته باشید که برای رسیدن به چشم انداز زیبای این مجموعه و بازدید از آثار تاریخی آن باید از 371 پله بالا بروید.
معبد Tirta Empul: این معبد در نزدیکی گونونگ کاوی قرار داشته و می‌توانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایید که در یک روز از هر دو اثر بازدید کنید. این معبد در بیست کیلومتری شمال شرقی اوبود قرار داشته و یکی از اماکن مقدس و مورد احترام مردم این شهر محسوب می‌شود. این معبد در کنار چشمه‌ای زیبا و البته مقدس از نظر مردم محلی بنا شده است که افراد زیادی از سراسر جزیره بالی برای زیارت و غسل در آب این چشمه، به این معبد سفر می‌کنند.
موزه Agung Rai: این موزه در منطقه Jl Pengosekan شهر اوبود قرار داشته و آثار هنری و تاریخی محلی در کنار آثاری از هنرمندان سایر نقاط جهان در آن به نمایش گذاشته می‌شود. نکته جالب توجه در این موزه، وجود آثاری از والتر اسپایز، رادولف بونت و دیگر افراد نخستین گروه ساکنین اروپایی اوبود است.
پارک پرندگان بالی: این مجموعه زیبا در آدرس Jl Serma Cok Ngurah Gambir, Singapadu  قرار گرفته و مساحتی بالغ بر دو هکتار را پوشش می‌دهد. در این مجموعه بیش از 250 گونه از پرندگان در محیطی طبیعی به نمایش گذاشته شده‌اند و بلیط بازدید آن برای بزرگسالان 23 دلار و برای کودکان 10 دلار است.
پارک گیاه شناسی یا Botanical Garden: این پارک در جاده منتهی به روستای Kutuh Kaja قرار گرفته و از ساعت هشت صبح تا شش بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان است. در این باغ گونه‌های مختلف گیاهان گردآوری شده و فضاسازی زیبا و منحصر به فرد آن می‌تواند ساعاتی رویایی و فراموش نشدنی را برای عاشقان طبیعت مهیا سازد. بلیط ورودیه این مجموعه 5000 روپیه است.
جنگل میمون‌ها: یکی از دیدنی‌ترین دیدنی‌های اوبود جنگل مقدسی است که در آن تعداد زیادی از گونه‌های میمون زندگی کرده و معبدی به نام معبد مرگ نیز در این جنگل قرار دارد که دیدار از آن تجربه‌ای متفاوت برای هر بازدیدکننده‌ای رقم خواهد زد.
ورودیه این جنگل بیست هزار روپیه هزینه در بر دارد و باید خاطر نشان ساخت که به همه گردشگران توصیه می‌شود که به هیچ عنوان با خود مواد غذایی به داخل جنگل حمل نکرده و از تغذیه میمون‌ها اجتناب نمایند زیرا در این صورت بیش از صدها میمون بازیگوش با هدف گرفتن غذا به سمت شما هجوم می‌آورند که قطعا این مساله می‌تواند تبعاتی در بر داشته باشد. 

 

هتل‌ها و مراكز اقامتی

اوبود به دلیل حضور پر رنگ گردشگران دارای طیف گسترده‌ای از مراکز اقامتی و هتل‌هایی با قیمت‌ها و کیفیت‌های گوناگون است، با این حال بسیاری از گردشگران برای اقامت به روستاهای نزدیک این شهر می‌روند و ترجیح می‌دهند در طول سفرشان در آنجا اقامت داشته باشند. به طور معمول اقامتگاه‌های این روستاها از چشم‌اندازهای زیبای مزارع برنج برخوردار هستند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که اقامت در این روستاها ایجاد می‌کند، دسترسی به محل‌های دیدنی، مراکز خرید و گردش در سطح شهر خواهد بود که باید زمان زیادی را برای رفت و آمد اختصاص داد. در محله‌های Jl Bisma و Jl Kejeng در غرب شهر تعداد زیادی از این اقامتگاه‌ها وجود دارند.
هزینه یک شب اقامت در هتل‌های ارزان قیمت شهر اوبود کمتر از 250 هزار روپیه هزینه در بر دارد، این هزینه برای هتل‌هایی با قیمت متوسط مابین 250 هزار تا یک میلیون روپیه و برای هتل‌های گران قیمت به بالای یک میلیون روپیه می‌رسد.
قابل توجه است که در فصل‌های خلوت و غیر تعطیل، که گردشگر و مسافر بسیار کم است می‌توان برای گرفتن محل اقامت چانه زد و این کار در هتل‌های ارزان قیمت بیشتر مرسوم است.

 

رستوران‌ها و غذاهای محلی و محبوب

در سطح شهر اوبود رستوران‌های مختلف با غذاهایی در سبک‌های مختلف وجود دارد. به طور کلی می‌توان این رستوران‌ها را با توجه به هزینه غذاهای آن در سه دسته ارزان قیمت، با قیمت متوسط و گران قیمت گنجاند. به طور معمول غذاهای رستوران‌های ارزان قیمت زیر 35 هزار روپیه اندونزی است، قیمت غذاها در رستوران‌هایی با قیمت متوسط مابین 35 هزار تا 70 هزار روپیه و در رستوران‌های گران قیمت بالای 70 هزار روپیه است.
غذاهای محلی و محبوب
سنت غذایی در شهر اوبود مانند سایر نقاط جزیره بالی است و این نوع غذاها کاملا متاثر از غذاهای اندونزی،  چینی و هندی است. در تهیه غذاهای محلی اوبود، بیشترین مواد مصرفی متعلق به برنج، سبزیجات، ادویه‌های مختلف در حجم زیاد، محصولات دریایی مانند ماهی و میگو، گوشت مرغ و گوسفند است. به دلیل رواج مذهب هندو در این شهر استفاده از گوشت گاو بسیار نادر است. غذاهای این شهر عمدتا تند و پر ادویه بوده و تنوع خوبی دارند ولی باید اشاره کرد که علی رغم تاکید بسیار زیاد مردم این شهر به خوردن غذاهای گیاهی، متاسفانه حجم روغن استفاده شده در غذاها نسبتا زیاد است. برخی از مشهورترین غذاهای سنتی اوبود به این شرح هستند:
Betutu : مرغ یا اردگ بخار پز یا سرخ شده به همراه ادویه زیاد.
Bubur Sum-Sum : غذایی گیاهی که از ترکیب برنج، شیره نیشکرو نارگیل تهیه می‌شود.
Sate Lilit : نوعی کباب محلی که از تکه‌های گوشت خوابانده شده در ادویه تهیه می‌شود.
Sayur Urab: نوعی سالاد محلی که از ترکیب سبزیجات و برخی میوه‌ها تشکیل می‌شود.
Bantal : ترکیبی از برنج له شده، نارگیل، شکر و میوه‌های مختلف مانند موز، پرتقال و انبه می‌باشد. 

 

حمل و نقل شهری

شهر اوبود چندان بزرگ نیست و بدون اغراق شما با پای پیاده خواهید توانست بسیاری از بخش‌های شهر را بازدید کنید. این شهر خیابان‌های نسبتا آرام و کم ترافیکی را به نسبت سایر شهرهای بالی دارد و بیشتر در ساعات غروب شاهد ترافیک شهری در اوبود هستیم.
از سوی دیگر باید این نکته را نیز در نظر داشت که به هر حال شما به عنوان یک گردشگر وارد شهر شده‌اید و طبیعتا برای پیدا کردن آدرس‌ها و رسیدن به مقصد خود با مشکل رو به رو می‌شوید. در شهر اوبود وسایل نقلیه متنوعی برای گشت و گذار شهری وجود دارد که شامل بمو، اتوبوس‌های شهری که در حقیقت بیشتر آن‌ها مینی‌بوس و یا ون هستند، تاکسی‌ها، سرویس‌های مخصوص هتل‌ها و خودروهای مسافرکش شخصی هستند. استفاده از خدمات مسافربرهای شخصی به دلیل اینکه اصولا فعالیت این خودرو‌ها در عرصه حمل و نقل عمومی غیر قانونی است به گردشگران توصیه نمی‌شود.
برای سوار شدن به تاکسی‌ها نیز به یاد داشته باشید آن‌ها فاقد تاکسی متر بوده و حتما باید پیش از سوار شدن بر سر قیمت با راننده به توافق برسید، البته شما می‌توانید پس از آشنا شدن نسبی با شهر و آدرس‌های آن، نسبت به کرایه موتورسیکلت یا دوچرخه اقدام کرده و خودتان در شهر به گشت و گذار بپردازید.
قیمت کرایه روزانه موتورسیکلت بین 40 تا 80 هزار روپیه برای یک روز و قیمت کرایه دوچرخه نیز در حدود 20 تا سی هزار روپیه برای بیست و چهار ساعت است. 

 

آداب و رسوم

مردم این شهر به تلفظ صحیح نام شهر خود تعصب شدیدی داشته و اگر آن را اشتباه تلفظ کنید، رنجیده شده و در بهترین حالت  به شما خواهند خندید. تلفظ صحیح نام این شهر اووبوود oobood است.  موضوع دیگری که باید در مورد اوبود تذکر داد وضعیت نیمه روستایی – نیمه شهری آن است که همراه با حضور نسبتا گسترده گردشگران بین‌المللی بوده و سبب شده مردم این شهر در برخی جنبه‌ها به شدت رشد کرده و امروزه از نظر فرهنگی شاهد تناقضات بسیار پیچیده‌ای در روابط اجتماعی و نحوه زندگی این مردم هستیم. مردمی که از یکسو هنوز در محیطی روستایی و سنتی زندگی می‌کنند ولی همه روزه با افرادی از مدرن‌ترین کشورها و گردشگرانی با فرهنگ های گوناگون سر و کار دارند. در این شهر شما به عنوان گردشگر باید تقریبا برای همه چیز چانه بزنید زیرا یک اصل خیلی ساده در اوبود وجود دارد که قیمت اجناس و خدمات به خارجی دو برابر و گاه بیشتر اعلام می‌شود. 

 

مراكز خرید

همانطور که اشاره کردیم اوبود شهری سنتی با بافتی قدیمی است که از به هم پیوستن چندین روستا شکل گرفته است پس در این شهر نباید انتظار وجود پاساژها و مراکز تجاری مدرن و لوکس داشت ولی باید خاطر نشان کرد که مراکز خرید این شهر در نوع خود جالب توجه بوده و گشت و گذار در آن‌ها می‌تواند تجربه‌ای متفاوت برای هر گردشگر باشد. بیشتر مراکز خرید اوبود در حوالی J1 Monkey Forest و ـ J1 Raya قرار دارد. در این خیابان‌ها تعداد زیادی مغازه وجود دارند که بیشتر آن‌ها با هدف ارائه محصولات خود به گردشگران فعالیت می‌کنند. به یاد داشته باشید برای خرید در مغازه‌های اوبود از نهایت هنر چانه‌زنی خود استفاده کنید زیرا در این فروشگاه‌ها قیمت‌های ارائه شده بسیار بالاتر از قیمت حقیقی اجناس است و به راحتی با کمی چانه زدن خواهید توانست جنس مورد نظر خود را با نصف قیمت پیشنهاد شده از سوی فروشنده خریداری کنید.

 

نكات امنیتی

اوبود شهری کوچک و کم جمعیت با ساختاری سنتی و شبیه به روستا است و به همین دلیل منطقه‌ای آرام و کم خطر برای گردشگران محسوب می‌شود و تاکنون مشکل خاصی برای گردشگران در این شهر گزارش نشده است. با این وجود به خاطر داشته باشید اداره پلیس در آدرس  Jl Raya Andong قرار داشته و شماره تماس آن 0062361975316 است. موضوع دیگری که گردشگران باید در مورد این شهر بدانند، عدم وجود بیمارستان در اوبود است. نزدیک‌ترین بیمارستان تا این شهر بیست کیلومتر فاصله داشته و توصیه می‌شود در طول سفر به این شهر اقدامات بهداشتی و حفاظتی را جهت سلامت خود بیشتر رعایت کنید. البته در این شهر تعدادی کلینیک و داروخانه وجود دارد که در مواقع ضروری می‌تواند مفید باشد.