گران‌فروشی در نوروز مـمنوع

سارا سلامتی

هیچ یک از مراکز اقامتی به جز مناطق آزاد حق افزایش نرخ کرایه اتاق را ندارند

بهمن ماه که تمام می‌شود، هر روز که از اسفند می‌گذرد و فروردین نزدیک‌تر می‌شود، رنگ و بوی نوروز را شیشه پاک کردن‌ها، فرش و قالی شستن‌ها و از همه مهم‌تر چیدن برنامه سفر در عید را بیشتر حس می‌کنیم. بعد از اینکه تعطیلات ۲۲ بهمن تمام می‌شود، آژانس‌ها پکیج‌های نوروزی خود را رو می‌کنند. در حالی که نه قیمت بلیت زیاد شده و نه قانونا قیمت مراکز اقامتی و خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها اما به یکباره قیمت پکیج‌های نوروزی چند برابر قیمت پکیج سفر به‌‌ همان مقصد با‌‌ همان شرایط دو ماه پیش می‌شود و هر کدام از دست اندرکاران از برگزار کنندگان سفر تا هتلداران و... تقصیر افزایش بها را به گردن دیگری می‌اندازند، همه این افزایش نرخ‌ها در حالی رخ می‌دهد که مسئولان مرتبط با داستان گرانی سفر از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا سازمان هواپیمایی و جامعه هتلداران از بازرسی‌های نامحسوس و محسوس در آستانه نوروز حرف می‌زنند.

   وقتی حرف قانون خریدار ندارد
دم عید که می‌شود، همه می‌دانیم با وجود افزایش تقاضا برای سفر در این روز‌ها، سفر به خصوص نرخ هتل‌ها و بلیت‌ها گران می‌شود اما مسئولان امرهمیشه منکر این بحث می‌شود و مدعی هستند، نرخ مصوب وجود دارد  و اگر هتلداری بخواهد گران‌تر بفروشد برخورد می‌کنیم و... اما حقیقت این است که نه کسی گوشش بدهکار قانون و حرف مسئولان است و نه خریدار و مسافری حال شاکی شدن و شکایت کشی را دارد و این می‌شود که قیمت اتاق ۱۰۰ تومانی به ۳۰۰ تومان در عید می‌رسد و داستان همینی که هست پیش می‌آید و نه تنها شکایت که نمی‌شود که هیچ جای سوزن انداختن هم نیست.

   کیش و قشم نرخ مصوب ندارد
یکی از مقاصد محبوب در ایام نوروز به غیر از استان‌های شمالی، جزایر کشور به خصوص کیش و قشم هستند به طوری که نوروز سال گذشته تقریبا یک میلیون نفر به جزیر قشم و ۲۲۳ هزار و ۱۹۷گردشگر هم به جزیره کیش سفر کردند که آمار قابل توجهی است. این تقاضا باعث افزایش نرخ‌ها شد در حالی که با نظارت‌هایی که وجود دارد نباید چیزی گران‌تر از نرخ مصوبش فروخته می‌شد، نوروز سال گذشته در کیش چنان افزایش نرخی وجود داشت که گفته می‌شد قیمت اتاق برای یک شب در یکی از هتل‌های ۵ ستاره به ۸۰۰ هزار تومان رسیده بود که البته جالب‌تر اینجاست که ضریب اشغال این هتل در تمام روزهای نوروز ۱۰۰ درصد بود و اتاق خالی نداشت. جمشید حمزه زاده- رییس جامعه هتلداران ایران- در گفت‌و‌گو با تطیلات نو درباره افزایش نرخ مراکز اقامتی در ایام نوروز، گفت: طبق آیین نامه و مقرراتی که وجو دارد، هتل‌ها نمی‌توانند یک ریال بالا‌تر از نرخ مصوب نرخ گذاری کنند در غیر این صورت تخلف کرده‌اند و برابر قانون با مدیران این هتل‌ها برخورد می‌شود. وی با اشاره به اینکه البته نرخ مصوب شامل حال مناطق آزاد نمی‌شود، ادامه داد: تمام هتل‌های کشور باید تابع نرخ مصوب باشند، مگر برخی از مناطق مانند مناطق آزاد که مستثنی از نرخ گذاری مصوب هستند و براساس قیمت‌های رقابتی در بازار و صنف نرخ گذاری می‌کنند که در این مناطق هم نرخ غیرمنطقی دیده نمی‌شود. حمزه‌زاده ادامه داد: این مناطق قانون خاص خودشان را دارند که شامل نرخ‌های مصوب نمی‌شوند و شرایط عرضه و تقاضا، نرخ را تعیین می‌کند اما من معتقدم که در این مناطق هم باید سقفی برای قیمت‌ها وجود داشته باشد و نظمی حاکم شود. رییس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه ۱۱۰۰ هتل داریم که نسبت به وسعت و پهناوری کشورمان بسیار کم است، گفت: هتل‌های ۵ ستارخ بسیار کم هستند و در شهر توریستی مانند اصفهان تنها یک هتل ۵ ستاره وجود دارد که مایه تاسف است اما اگر همین هتل‌های قدیم ۵ ستاره بازسازی شوند، مطمئنا از هتل‌های جدید الاحداث چیزی کم ندارند. نکته‌ای که وجود دارد این است که تمام این هتل‌ها باید استاندارد سازی و باز سازی شوند.

   هتل‌های مشهد در نوروز گران نمی‌شوند
هرچند که از این حرف‌ها زیاد شنیده‌ایم که نگران گرانی نباشد و بعدش هم گرانی امانمان را برید اما محمد قانعی- رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی از عدم افزایش قیمت هتل‌ها در ایام نوروز در مشهد خبر داده و گفته است: امسال در نیمه دوم دی ماه با ۲۰ در صد افزایش قیمت هتل‌ها در مشهد روبرو بودیم که این افزایش قیمت به دلیل افزایش نرخ خدمات مختلف در هتل‌ها بوده است. وی با اعلام اینکه درصد کمی از سفر‌ها به شکل گروهی انجام می‌شود گفت: ‌ یکی از برنامه‌های ما برای نوروز تشویق مسافران و زائران برای بیشتر شدن سفرهای گروهی است. قانعی با بیان اینکه سفرهای ساماندهی و سازماندهی شده از برنامه‌های مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود ادامه داد: ‌ ما هنوز نتوانسته‌ایم در این بخش توفیقی حاصل کنیم. رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با اشاره به برنامه‌های اتحادیه هتلداران در ایام نوروز گفت: بازدید‌های تیم کار‌شناسی اتحادیه به منظور بررسی نواقص، مشکلات و کاستی‌های هتل‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های ما در این ایام است. قانعی با اعلام اینکه نرخ کار‌شناسی خوراکی و نوشیدنی‌ها تغییر خواهد کرد افزود: ‌ در پایان بهمن ماه نرخ هتلی جدید اعلام می‌شود. وی با بیان اینکه در خراسان رضوی هم اکنون ۱۷۶ مرکز اقامتی وجود دارد افزود: ‌ این واحد‌های اقامتی ظرفیتی بیش از ۷۶ هزار نفر در شرایط پیک را داراست.  رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با اعلام اینکه ۵۲ درصد هتل‌های اقامتی کشور در مشهد هستند ادامه داد: ‌ از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۰ هتل به این مجموعه افزوده شده است. وی با اشاره به اینکه از ۱۷۶ هتل موجود در خراسان رضوی تنها ۷ درصد در نقاط دیگر استان قرار دارند افزود: ‌ این تعداد جوابگوی مسافران نیست.
قانعی با اعلام اینکه بازدیدهای نوروزی در سه مرحله انجام می‌شود ادامه داد: ‌ برخی از بازدید‌ها به شکل سرزده و برخی دوره‌ای و مقطعی است. قانعی با بیان اینکه اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در هر زمانی آمادگی رسیدگی به شکایات زائران را دارد افزود: ‌ ما تیم‌های بازرسی دائمی داریم که به طور مرتب اماکن اقامتی را بازرسی خواهند کرد و همچنین شماره تلفن۲۲۱۳۳۳۴ جهت رسیدگی به شکایات زائران و مسافران از سوی اتحادیه هتلداران اعلام شده است.