جریـمه‌های نـوروزی

رعنا باقری نیا

عدم توجه به جلو عامل بیشترین تصافات جاده‌ای نوروز ۹۲ بود

طبق پیش‌بینی‌های وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهور؛ از آنجایی که سال ۹۳، پنج شنبه ساعت ۸ شب تحویل می‌شود، سفرهای نوروزی از ۲۷ اسفندماه شروع خواهد شد و طبق روال سال‌های گذشته، پیش بینی می‌شود امسال هم تهران- کرج، کرج- قزوین، تهران- قم، تهران چالوش و سایر محورهای منتهی به استان‌های شمالی و محورهای منتهی به شهرهای زیارتی از پرترافیک‌ترین جاده‌ها در نوروز باشند که همین ترافیک عامل اصلی بیشتر تصادفات است. هر چند شاید گفتن این آمار در حالی که چیزی تا شروع سفرهای نوروزی نمانده است، خوشایند نباشد و ذوق و شوق سفر و تعطیلات را کور کند اما واقعیت این است که براساس گزارش رسمی سازمان پزشکی قانونی تعطیلات نوروز ۹۲، ۱۲۲۷ نفر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف کشته شداند که یکی از توریستی‌ترین استان‌های کشور، استان فارس رکورد بیشترین کشته‌های تصافات نوروزی را در نوروز گذشته داشت.
باز هم در آستانه نوروز قرار گرفته‌ایم و طبق روال سال‌های گذشته تمهیدات پلیس راهور، وزارت راه، هلال احمر، اورژانس و... برای کاهش هر چه بیشتر سوانح جاده‌ای اعلام شده است اما با وجود این تمهیدات هنوز هم آمار کشته‌های سوانح جاده‌ای در بهترین و خاطره انگیز‌ترین روزهای سال عدد بزرگی است و به گفته فرمانده پلیس راهور حتی یک کشته را هم باید عدد بزرگی بدانیم.

   خط قرمز پلیس در نوروز ۹۳
با وجود اینکه همه خط قرمزهای پلیس را می‌دانند باز هم آمار تصادفات و کشته‌های جاده‌ای بالاست و کشورمان رتبه پنجم را از این نظر در دنیا دارد و سومین علت مرگ و میر در کشورمان همین تصادفات هستند. هر سال در آستانه تعطیلات تابستانی، تعطیلات نوروزی، شروع طرح زمستانی و... پلیس شروع به خط ونشان کشیدن برای رانندگان می‌کند اما باید دید آیا واقعا عامل انسانی و تخلفات رانندگان عامل ۷۰ درصد تصادفات است یا اینکه نقش نقص و عیب‌های جاده و ناکارآمدی و عدم استاندارد خودرو‌ها واقعا سهم ۳۰ درصدی دارند؟
به هر حال پلیس راهور امسال هم در آستانه نوروزی با رانندگان اتمام حجت کرد و سردار اسکندر مومنی- رییس پلیس راهور ناجا - گفت: یکی از خطوط قرمز پلیس را در طرح نوروزی ایمنی خودروهای سواری و حمل و نقل عمومی است و در این خصوص اولویت اصلی با خودروهای حمل و نقل عمومی است که بدین ترتیب پلیس طرح ویژه کنترل وسایط حمل و نقل عمومی را در پایانه‌های مسافربری در دستور کار خود قرار داده و در آستانه سفرهای نوروزی نسبت به کنترل این دسته از وسایط نقلیه خصوصا اتوبوس‌های بین شهری اقدام می‌کند.
وی تاکید کرد: پلیس اجازه نخواهد داد خودروهایی که ایمنی لازم را ندارند، کنترل‌های لازم بر روی آن‌ها صورت نگرفته و یا رانندگان آن‌ها از صلاحیت لازم برخوردار نیستند مسافران نوروزی را جابجا کنند. به کلیه پایانه‌های مسافربری و شرکت‌های مسافربری هشدار می‌دهیم که قطعا پلیس با موارد تخلف در این بخش به شدت برخورد می‌کند.

   اخطار محرومیت از سفرهای نوروزی
یکی از قوانین جدید راهنمایی و رانندگی حد نصاب نمره منفی است که اگر نمره منفی رانندگان از آن حد نصاب بگذرد، گواهینامه‌اش برای مدت معین و مشخص شده‌ای ضبط می‌شود. حال به گفته سردار مومنی ۶۵۰۰ راننده در آستانه ضبط گواهینامه آن هم زمانی که چیزی تا سفرهای نوروزی نمانده است.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه حدود ۶۵۰۰ راننده در آستانه ضبط گواهینامه و محرومیت از رانندگی قرار دارند، گفت: این رانندگان در صورت ارتکاب تخلفات حادثه ساز از سفرهای نوروزی باز می‌مانند. وی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون در صورتی که رانندگان ۳۰ نمره منفی کسب کنند گواهینامه آن‌ها سه ماه ضبط می‌شود، افزود: در عین حال رانندگانی که به آستانه ضبط گواهینامه رسیده‌اند اگر شش ماه تخلف حادثه ساز نداشته باشند تمام نمرات منفی آن‌ها پاک می‌شود.

   امکان گزارش تخلفات از طریق پیامک
زمانی که مسافری به نحوه رانندگی پر خطر راننده یک وسیله حمل و نقل عمومی جاده‌ای معترض است باید آنقدر دندان بر روی جگرش بگذارد تا به اولین پلیس راه برسد تا بتواند اعتراض خود را به پلیس اعلام کند اما از این پس با راه اندازی سامانه پیامکی نظارت مردمی بر ناوگان حمل و نقل عمومی مسافران در هر نقطه‌ای از جاده که باشند می‌توانند تخلفات راننده را به پلیس گزارش دهند که این سامانه در آستانه سفرهای نوروزی افتتاح می‌شود.
 سردار مومنی درباره این سامانه پیامکی گفت: این سامانه که به صورت آزمایشی در محور اصفهان – شیراز راه اندازی شده است، اوایل اسفندماه به طور رسمی افتتاح می‌شود و بدین ترتیب مسافران می‌توانند تخلفات رانندگان و یا تقدیر از آن‌ها را از طریق سامانه پیامکی به پلیس اعلام کرده و در کمترین زمان ممکن پلیس در این خصوص رسیدگی‌های لازم را انجام می‌دهد. با راه اندازی این سامانه، نظارت پلیس که هم اکنون از طریق ماموران، دوربین‌های نظارتی و بازرسان نامحسوس است، به عموم مردم و به صورت شبانه روزی گسترش می‌یابد.

   اصلی‌ترین علت تصادفات نوروزی
جالب است که ترافیک می‌تواند عاملی برای تصادفات جاده‌ای باشد، در حالی که با ایجاد ترافیک ایستایی خودرو‌ها بسیار زیاد است و در این شرایط امکان وقوع تصادفات سنگین وجود ندارد اما همین ترافیک و رفتار رانندگان بعد از آن علت بیشتر تصادفات نوروزی است. سرهنگ علیرضا جهانگیری- معاون عملیات پلیس راهور ناجا- در گفت‌و‌گو با تعطیلات نو با اشاره به اصلی‌ترین تصادفات جاده‌ای گفت: در نوروز ۹۲ علت اکثر تصادفات جاده‌ای با بزرگی بیش از ۳۷ درصد، عدم توجه به جلو بود که همین عدم توجه به جلو علت‌های مختلفی دارد.
وی ادامه داد: شروع سفرهای نوروزی اوج ترافیک در جاده‌ها است و ایستایی خودرو‌ها در ترافیک‌های سنگین باعث خستگی رانندگان می‌شود و از طرف دیگر رانندگان می‌خواهند مدت زمان تلف شده پشت ترافیک را جبران کنند بنابراین افزایش سرعت و خستگی رانندگان و عدم توجه به جلو به یکی از اصلی‌ترین دلایل تصادفات جاده‌ای تبدیل می‌شوند.
سرهنگ جهانگیری افزود: رانندگان باید بدانند در این شرایط تصورشان با این اینگونه باشد که زمان سفر دو برابر می‌شود و نباید انتظار داشته باشند که مسیر ۴ ساعته را در مدت زمان مشخص‌اش طی کنند اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که زمان جابه جایی و رسیدن به مقصد را جزئی از سفر بدانند و در طول مسیر چند باری استراحت کنند.

   جریمه‌های اصلی‌ترین علت تصادفات
به گفته معاون عملیات اصلی‌ترین علت تصادفات نوروزی؛ عدم توجه به جلو حاصل خستگی ناشی از ماندن پشت ترافیک جریمه‌های مختلفی دارد. سرهنگ جهانگیری ادامه داد: در بررسی‌های پلیس اکثر تصادفات نوروزی منجر به واژگونی خودرو شده‌اند که علت ان عدم توجه به جلو بوده است. این عدم توجه به جلو یک عنوان عمومی است و که هر کدام از مواردی چون صحبت کردن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن و... می‌تواند یکی از عوامل عدم توجه راننده به جلو باشد.
وی ادامه داد: پلیس راهور امسال برای جلوگیری از این تصادفات، تمرکزی ویژه‌ای بر بحث مشغولیت راننده‌ها با ابزار و وسایل مختلف دارد تا از میزان تصادفات جاده‌ای در نوروز ۹۳ بکاهد. معاون عملیات پلیس راهور با بیان اینکه برای جلوگیری از این دست سوانح جاده‌ای به شدت با رانندگان برخورد می‌کنیم، گفت: در صورت مشاهده رانندگانی که در حین رانندگی با تلفن همراه صحبت می‌کنند یا در حال استعمال سیگار هستند و یا در حال خورن و آشامیدن بی‌چون و چرا با این رانندگان برخورد و جریمه می‌شوند.
سرهنگ جهانگیری با اشاره به مبلغ جریمه این تخلفات افزود: جریمه مکالمه با تلفن همراه در حین رانندگی در داخل شهر ۳۰ هزار تومان، در راه‌های روستایی ۲۰ هزار تومان و در سرعت‌های بالای ۶۰ کیلومتر و در جاده‌های برون شهری ۵۰ هزار تومان است. همچنین جریمه خوردن و آشامیدن و استعمال سیگار در حین رانندگی ۲۰ هزار تومان است.
معاون عملیات پلیس راهور با اشاره به گران‌ترین جریمه گقت: پلیس راهور تیم‌های تست الکل و مواد مخدر در تمام جاده‌های برون شهری و مراکز استان‌ها مستقر کرده است. بر این اساس رانندگانی که نسبت به استفاده از مشروبات الکلی و یا مواد مخدر و روانگردان اقدام کنند ضمن جریمه ۲۰۰ هزار تومانی و ضبط شش ماهه گواهینامه، به مراجع قضایی برای طی مراحل قانونی معرفی می‌شوند.