براساس طرح مسافر- کاشانه هر روستایی می‌تواند خانه خود را به اقامتگاه گردشگری تبدیل کند و از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تسهیلات بانکی دریافت کند.

کاشانه‌های بی‌اعتبار

فرار از شلوغی کلان شهر‌ها، معطلی در صف انبوهی از ماشین‌ها، تماشای منظره تکراری ساختمان‌های بلند و بی‌روح، استرس‌های زندگی در هیاهو و اقامت چند روزه در محلی دنج و آرام، دور از روزمرگی‌ها و تنفس از هوای شفاف؛ این روز‌ها به یکی از جذاب‌ترین نوع گردشگری‌ تبدیل شده است. اقامت در روستا، همین روستاهایی که ارائه خدماتشان در حد هتل‌های ستاره دار نیست و تنها توقعات اولیه را برآورده می‌کند، توانسته در بین بسیاری از گردشگران جا باز کند و از محبوب‌ترین مقاصد سفر باشد.

گردشگری روستایی که در دنیا جایگاه شناخته شده با تعاریف مشخصی دارد، توانسته نه تنها رضایت گردشگران را جلب کند بلکه درآمدی پایداری برای بومیان منطقه داشته باشد، درصد اشتغال را افزایش دهد و از افزایش مهاجرت به کلان شهر‌ها بکاهد. روستا گردان در هر کجای دنیا انتظار خدمات لوکس را ندارند و همین که بهداشت، جای خواب، یک راهنما و غذای گرم فراهم باشد کافیست و در تعریف گردشگری روستایی هم چیزی بیشتر از این نیامده است و این خدمات چیزی نیست که در روستاهای کشورمان نتوان پیدا کرد. از این رو بومیان روستا با استقبال از گردشگران می‌توانند درآمدزایی خوبی در کنار پیشیه خود داشته باشند به طوریکه در روستاهای کشورهایی چون استرالیا نمایش چیدن پشم گوسفندان هم منبع درآمد روستاییان تلقی می‌شود.

در حال حاضر طرح‌های مختلفی برای توسعه گردشگری روستایی اجرا می‌شود که در کشور ما هم تسهیلاتی برای رشد این شاخه گردشگری و افزایش مشارکت روستاییان در حال اجرا و پیاده سازی است که معروف‌ترین آن طرح «مسافر- کاشانه» است.

براساس طرح مسافر- کاشانه هر روستایی می‌تواند خانه خود را به اقامتگاه گردشگری تبدیل کند و برای تامین هزینه تجهیز، مرمت و نوسازی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تسهیلات بانکی دریافت کند. برای تبدیل خانه روستایی به اقامتگاه گردشگری و دریافت تسهیلات بانکی این طرح ابتدا باید نسبت به اخذ موافقت اصولی از اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان مربوطه اقدام کرد.

متقاضی برای اخذ موافقت‌نامه اصولی باید مدارکی چون در خواست کتبی، کپی صفحات شناسنامه، کپی برابر اصل سند فروش نامه، کروکی محل خانه، مهر و امضای مهندس معمار، بازدید و تاییدیه کار‌شناس اداره میراث فرهنگی و تاییدیه واحد حقوقی به همراه داشته باشد و نبود هر کدام از این مدارک می‌تواند مراحل اداری را طولانی‌تر کند.

پس از ارائه مدارک به بخش موافقت اصولی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مربوطه، این مدارک و درخواست متقاضی و طرح پیشنهادی در جلسه کمیته فنی موافقت اصولی بررسی می‌شود. پس از بررسی تقاضا از ۱۰ نهاد مشخص مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اداره آب، برق، گاز، دهداری، بخشداری و... استعلام گرفته می‌شود و اگر نتیجه استعلام مثبت بود، اداره میراث موافقت اصولی را صادر می‌کند.

سیدحسن قدمگاهی- مدیرکل تامین منابع معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث ‌فرهنگی- در گفت‌و‌گو با تعطیلات نو درباره سقف تسهیلات تبدیل خانه‌های روستایی به اقامتگاه‌های گردشگری، گفت: رقم دقیقی برای تسهیلات بانکی این طرح در نظر گرفته نشده و براساس طرح پیشنهادی و درخواستی و براساس بازدید کار‌شناس میزان تسهیلات مشخص می‌شود. تقاضاکنندگان برای اجرای این طرح و دریافت تسهیلات بانکی اغلب روستاییان استان‌های شمال کشور هستند و روستای کویری مانند روستای مصر.